Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Žákovic Open 2011 – zablatený, no s úsmevom na tvári

Žákovic Open 2011 – zablatený, no s úsmevom na tvári

| On 29, Júl 2011

O 11. ročníku festivalu Žákovic Open sme vás na našom portáli dostatočne informovali. Podobne ako festival Pohoda, je zameraný na alternatívnu hudbu, no vyberá zo skupín domácej scény. Osobne by som tento výber kategorizoval ako „komerčnejšiu alternatívu“, pretože drvivú väčšinu skupín budete poznať minimálne z počutia alebo z vysielania Rádia_FM. Žánrovo inklinuje skôr k rocku v tradičných, či alternatívnych podobách.

Žákovic Open 2011

1. deň – 22.7. 2011

Organizácia

Prekvapilo ma, že akreditácie vybavovala iba jedna osoba, ktorá bola v čase môjho príchodu na festival neprítomná. Po krátkej chvíli prišla a všetko prebehlo v poriadku. Stanové mestečko sa nachádzalo v dostatočnej vzdialenosti od oboch stageov – aby ste zbytočne v noci neblúdili a aby vás hudba počas spánku až tak veľmi nerušila. Nevýhodou stanového mestečka bolo jeho umiestnenie na poli, ktoré sa neskôr zmenilo na blatové pole.

Počasie

Keď som odchádzal z Bratislavy výdatne pršalo, no celkom pekné počasie v Trenčianskych Bohuslaviciach ma potešilo. To sa neskôr pokazilo a aj menší dážď stihol dostatočne zmeniť konzistenciu pôdy na mazľavo-klzkú.

Strava

Stánkov s občerstvením bolo dostatok, takisto aj stánkov s festivalovými artefaktmi či CD-čkami. Tradičná „cigánska“ a k tomu pivo či kofola za jedno euro – najlepšia festivalová kombinácia.

Hudba – vynikajúci hip-hop/funk od Arrested Development

Program otváral na hlavnom stagei veselý rock and roll od Cpt. Slice. Na Rádio_FM stagei to boli Got Blue Balls a zle nazvučení Rara Avis. Počas koncertu legendy slovenského punku Zóny A začalo pršať. Niektorí sa utekali schovať pod prístrešky, tí odvážnejší zostali. Koncertné „klasiky“ – Billy Barman a Sounds Like This – nesklamali a i napriek sychravému počasiu rozprúdili zábavu. Vrcholom večera bola jednoznačne old schoolová hip-hop/funková skupina Arrested Development. Ich hudba roztancovala hádam každého a často komunikovali s publikom. Obdiv si vyslúžili aj tanečné kreácie vokálistiek. United Flavour boli už len výbornou bodkou za zablateným, no perfektným večerom.

Žákovic Open 2011

2. deň – 22. 7. 2011

Vstávanie

Keď pomaly utíchala v stanovom mestečku hra “hovno”, bolo takmer deväť hodín a slnko si dalo záležať na tom, aby nikto nezostal v stane. Teda až na viac unavených, ktorým to nevadilo. Jasná obloha dávala dobré znamenie a ponúkala skvelú príležitosť prejsť sa po okolí, keďže program začínal až o jednej. Všade v Trenčianskych Bohuslaviciach a okolí sa mihali ľudia s festivalovými náramkami.

Popoludnie

Popoludnie naštartovala domáca bohuslavická kapela Joyride na hlavnom pódiu, zatiaľčo na Radio_FM stage prebiehali prezentácie kníh. Mala nasledovať stand-up comedy šou Silné reči, na ktorú sa do stanu hrnuli desiatky ľudí, kým ho nezaplnili. No odchádzali sklamaní, lebo účinkujúci neprišli. Možno do budúcna by nezaškodilo pridať viac kultúrneho programu a zaradiť niečo aj na predpoludnie.

Trojica najlepších

Medzi vystúpeniami druhého dňa ma najviac oslovili tri koncerty. Prvým bol Andrej Šeban v zložení one-man-band, alebo ako sám vravel “ja, ja, ja a ja”. Myslím, že všetkým ukázal silu samplovania naživo, keď zneli naraz bicie, trúbka, spev a v rukách držal len jednu gitaru. Vtipný a energický Jiří Macháček s kapelou MIG 21 nenechal nikoho bez pohybu a postaral sa o jedinečný zážitok. Vrcholom bolo pre mňa duo Longital a ich naozaj liečivá hudba, ďakujem.

D. Tvrdoň

[c foto="Martin Stropko"]