Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | October 20, 2018

Scroll to top

Top

Malé aj veľké Sny Mandragory nájdete v Artotéke

| On 25, Júl 2011

Bratislava, Galéria Artotéka. – V stredu 20. júla 2011 sa v Galérii Artotéka predstavila novú výstavu pod názvom Sny Mandragory. Tie pre návštevníkov vysnívala autorka Juliana Mrvová, ktorej pri zostavení výstavy pomohla kurátorka Silvia Čúzyová. Výstava v galérii Artotéka je prístupná do 8. septembra 2011.

Samostatná výstava Juliany Mrvovej prezentuje kresbové série a inštalácie vytvorené počas roku 2011 na Slovensku a vo Francúzsku. Juliana Mrvová je prevažne známa ako maliarka veľkoformátových obrazov, v svojej tvorbe sa však dlhodobo venuje aj kresbe. Tá pre autorku nie je len prípravným médiom, ale vytvára paralelnú líniu jej skúmania privlastnených obrazov z vedeckých kníh a transformovania exaktnej vedeckej kresby do príbehových kompozícií. Kresby čiastočne fungujú v jej tvorbe ako akýsi denný záznam udalostí, ( série Yoga Drawings, Oyster Drawings), poznámky a komentáre, ktoré v kresbových inštaláciách dostávajú daľšie významy. Alebo sú to príbehy rastlín – Plant DreamsMandragora Dreams kde je pomocou vrstvenia vytvárané rozprávanie kresbou či vytrhnuté útržky snov.

Sny Mandragory, kde hlavnú úlohu získava pomyselná postava Mandragora, magická či mystická rastlina, ktorá však svojou podobou pripomína človeka. Je to ten človiečik – homunkulus ktorého túžili vytvoriť alchymisti a ktorý môže byť rozprávačom príbehov ale aj sám prechádza seba-premenou. Kresba tušom a akvarelom, kombinovaná s linkovými zásahmi kaligrafickým perom je sama transformáciou – či už videného sveta do podoby imaginárnych obrazov alebo privlastnenej vedeckej kresby ktorej sú dodávané nové obsahy.

Chyba ruky a temperament autora menia exaktné zobrazenie na podoby zvierat, postáv, neznámych objektov… Znakovosť kresby je tu kombinovaná s abstraktnými vrstvami náhodných škvŕn a útržkami textov. Kresby – príbehy nie sú v ničom podobné komixovým rozprávaniam – každá jedna funguje ako uzavretý celok – príbeh, svet sám pre seba, tak ako kresbová inštalácia funguje v rámci svojich vnútorných pravidiel. Vystavené diela sú rozmerovo veľmi odlišné, od malých 10×15 cm denníkových kresbičiek po veľkorysé formáty 150×180 cm.

Pôvodný text: Juliana Mrvová