Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Hradby samoty – randevú baroka a elektronickej avantgardy

Hradby samoty – randevú baroka a elektronickej avantgardy

| On 22, Júl 2011

Hradby samoty sú mladý hudobný festival experimentálnej elektroakustickej vážnej hudby. Tematicky je zameraný na audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov, ako dark ambient, drone, industrial, noise… Myšlienkou festivalu je spojiť tieto žánre s tajomnou atmosférou pamiatok poznačených zubom času.

Hradby samoty

V našich zemepisných šírkach je táto subkultúra prevažne klubovou záležitosťou. Namieste je teda otázka, ako pamiatky a ambient spolu súvisia. Pamiatky v sebe nesú odlesk dejov dávno minulých a ich často zádumčivá atmosféra je veľmi emotívna. Presne ako audiovizuálne umenie plné tajomných a prekvapivých zvukov, sprevádzané divadelnými prvkami a znepokojivou projekciou. Ak je takéto teatro ambienti tenebrae zasadené do podmanivej atmosféry nočnej pamiatky, výsledný efekt je o to pôsobivejší.

Názov: Hradby samoty.

Dátum konania: 30. 7. 2011 – 31. 7. 2011.

Miesto: Holíčsky zámok.

Vzdialenosť od Bratislavy: 82,1 km (približne 59 min).

Lístky: 10 Euro.

Hradby samoty - randevú baroka a elektronickej avantgardyKrátko z histórie: „Krstiny“ Hradieb samoty boli v roku 2010 na hrade Cimburk u Kořyčan. Festival bol pozitívne prijatý publikom a tiež účinkujúcimi. Na premiére Hradieb samoty „zanôtili“ interpreti známi i menej známi zo Slovenska a Čiech. Okrem hudby sa každý hudobný projekt prezentoval aj formou videoprojekcie, ktorá k tomuto štýlu neodmysliteľne patrí.

Súčasnosť: Tento ročník sa uskutoční v areáli bývalého cisárskeho letného sídla, barokového zámku v Holíči. Hlavnou hviezdou Holíčskej noci sú rozhodne Skrol, ktorý pôsobí na industriálnej scéne od roku1995 a pre ich tvorbu je typické špecifické prepojenie súčasnej vážnej hudby s industriálnymi a dark-ambientnými technikami. Ďalšími legendami, ktorí si zahrajú na Holíčskom zámku, sú slovenskí industriálni harcovníci Einleitungszeit. Z neslovenských projektov treba spomenúť kultový Schloss Tegal. Toto americko-české duo sa na temnej elektronickej scéne pohybuje už od konca deväťdesiatych rokov, pričom niektorí kritici ich považujú za stvoriteľov žánru dark ambient. Lákadlom tohto ročníka bude nesporne i Deusexmachina – projekt talentovanej českej DJ-ky, ktorá mixuje breakcore, dubstep, experimental. Okrem toho sa môžete tešiť na rytmický noise Urbanfailure, ambientný breakcore Angel epilepsia, dark-ambientné projekty Pavlov’s lightbulb a Ambiguous, light chill-out  v podaní Angelicus, svoj tribal ambient/psy dub predvedie Tamal a industrial/ambientom nás obšťastnia My lucky days. Pozvanie na Hradby samoty opäť prijali aj charizmatickí veľkňazi ritual ambient/industrialu Tábor radosti.

Výrazným spestrením Holíčskej noci bude nezávislý divadelný súbor Amanitas, ktorý okrem sólového vystúpenia podporí svojou produkciou aj set slovenských Einleitungszeit. Amanitas pracujú s prvkami fyzického divadla, nového cirkusu, pouličného divadla, akrobacie, fireshow, a to všetko kombinujú s invenčnými kostýmami, magickými maskami a provokatívnym divadelným make-upom.

Súčasťou festivalu bude výstava súčasného českého a slovenského výtvarného umenia pod názvom Apocaliptic galery, kde si budete môcť prezrieť diela od autoriek, ako MLŠ, Skepta, Simona Petrle, 1man wolfpack. Okrem hlavného programu bude v areáli zámku čajovňa, ktorá okrem výborného čaju ponúkne vegetariánsku kuchyňu a stage zameraný na pohodový chill-out/idm/ambient/tribal. Nebude chýbať dobré české pivo a Zámocká vináreň ponúkne kvalitné vína. Na odpočinok budú môcť návštevníci festivalu využiť stanové mestečko v zámockej priekope. Komu by sa stále málilo nových zážitkov, bude môcť navštíviť zámok s moderovanou prehliadkou, či expozíciu miestneho múzea.

V minulosti vystúpili: Tábor Radosti, Semai, Vladimír Hirsch.

Odporúčame vidieť v 2011: Skrol, Einleitungszeit, Schloss Tegal, Tabor Radosti, Amanitas.

Jednou vetou: Česko-slovenský festival pre ľudí s bizarnými hudobnými chúťkami a pre všetkých ostatných.