Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Kto vyhrá Mercury Prize 2011?

Kto vyhrá Mercury Prize 2011?

| On 21, Júl 2011

Ak by ste v súčasnosti zablúdili do Veľkej Británie a večer pri pive stretli hudobného recenzenta, hlavnou témou by bola cena Mercury Prize. Ide o prestížne ocenenie pre samostatného interpreta či kapelu, ktorí vydali od posledného vyhlásenia víťaza nový album na území Británie a Írska.

Cena sa udeľuje nepretržite od roku 1992. Ako prví ju získali rockeri z kapely Primal Scream a posledným držiteľom tohto ocenenie je formácia The xx. Dňa 19. júla vyhlásila porota nominantov na rok 2011, meno víťaza sa dozvieme 6. septembra na slávnostnom vyhlásení.

Pri lepšom pohľade na zoznam (viď nižšie: interpret – album) zistíte, že tento rok sú na zozname len tri kapely (naposledy ich bolo sedem) a dominujú samostatní interpreti. Vo výbere môže nájsť každý niečo zo svojho súdka, od popu, cez rock, rap, hip-hop, jazz po alternatívu. Otázka znie, kto si odnesie všetku slávu.

Pár poznámok pod čiarou. Mňa osobne zaskočila napríklad nominácia Anna Calvi. Vedel by som si namiesto nej predstaviť skupinu Wild Beasts, ktorá vydala naozaj vydarený album. Samozrejme, každý by si našiel niekoľko mien, ktoré by rád vymenil. Veľkým ašpirantom na výhru je Adele, 21 mal totiž obrovský úspech. No ešte väčším sa javí PJ Harvey s Let England Shake, čo by znamenalo, že ako prvá by získala cenu dvakrát. Nádeje vkladajú aj do mladej Katy B a silnú podporu má aj Tinie Tempah, ktorý získal začiatkom roka na Brit Awards dve ocenenia. Mojím favoritom zostáva PJ Harvey, držím palce.

Adele – 21

Anna Calvi – Anna Calvi

Elbow – Build A Rocket Boys!

Everything Everything – Man Alive

Ghostpoet – Peanut Butter Blues and Melancholy Jam

Gwilym Simcock – Good Days At Schloss Elmau

James Blake – James Blake

Katy B – On A Mission

King Creosote & Jon Hopkins – Diamond Mine

Metronomy – The English Riviera

PJ Harvey – Let England Shake

Tinie Tempah – Disc-Overy