Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Liečivá sila kníh

Liečivá sila kníh

| On 20, Júl 2011

Márai, Sándor: Kniha byliniekKnihy sú rôzne a rôzni sú, samozrejme, aj autori. Niektoré knihy nás pobavia, iné zarmútia, ale priznajme si, že liečivých kníh veľa nepoznáme. Koniec koncov, kto by si šiel liečiť zlomenú nohu papierom, však?

Sándor Márai (1900 – 1989) patril nepochybne k autorom – humanistom. Tento staromódny prístup k spisovateľskému remeslu je dnes pomerne zriedkavý. Márai naozaj predstavuje klasickú spisovateľskú školu, čo sa odráža napríklad aj v čistom štýle, ktorý je zbavený akýchkoľvek zbytočných nuáns. Ale nielen v tom – Márai považoval spisovateľskú činnosť za životné poslanie, ktorému je potrebné všetko podriadiť. Všetko, okrem ľudskosti.

Kniha byliniek sa v kontexte autorovho diela vymyká. Nie je to román a ani poviedkový súbor. Márai sa inšpiroval antickými filozofmi, ktorí s obľubou písali krátke a výstižné (nielen) aforizmy na rôzne životné témy. Márai nazbieral dvestodva takýchto byliniek. Nazbieral ich na najrôznejších miestach – v hotelových izbách, v dopravných prostriedkoch, v kaviarňach, pri stretnutiach s priateľmi… Spoločným menovateľom je ich liečivá moc.

Nuž, táto kniha bude asi taká ako dávne knihy byliniek, ktoré chceli odpovedať jednoduchými príkladmi na otázky, čo vlastne treba robiť, keď niekoho bolí srdce alebo ho opustil Boh. A kto to vie lepšie, nech to aj povie lepšie.

Sila tohto útleho dielka spočíva, okrem autorskej a obsahovej vycibrenosti, v jeho forme. Knihu byliniek naozaj možno čítať postupne, hoci aj rok alebo dva, možno sa k nej vracať v kontexte Máraiovho diela, alebo len tak, pre radosť.

Márai lieči nenásilne, skoro strojovo. Oslovuje čitateľa a necháva na jeho uvážení, ktorá bylinka mu spraví dobre a ktorú radšej preskočí. Ako totižto sám píše: “Zdravie alebo chorobu človeka ovplyvňujú mnohoraké podmienky. Mysli na to, keď nadávaš lekárovi.” Pamätajte na to aj v prípade, že siahnete po tejto knihe.

Márai, Sándor: Kniha byliniek; Kalligram 2010, preklad: Peter Macsovszký; 186 strán, slovenský jazyk.