Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Pohoda v pubertálnom veku

Pohoda v pubertálnom veku

| On 18, Júl 2011

Písať o festivale Pohoda reportáž je ako rozprávať rozprávku o Jankovi a Marienke skoro dospelým deťom. Veľakrát to počuli, vedia dej naspamäť a skôr by niečo podobné zažili na vlastnej koži než počuli od iného. Radšej by som teda opísal moje vrcholy a možno pripomenul, že puberta (prebehol pätnásty ročník) je začiatok dospievania a Pohoda má pred sebou ešte niekoľko výziev.

Organizácia

Prvýkrát od vzniku sa stalo, že festival sa vypredal pre začiatkom. Je to sen každého organizátora a svojím spôsobom ocenenie doterajšej práce. Svedčí to aj o atraktívnosti a obľúbenosti podujatia. Verím, že účastníci nepostrehli žiadne problémy v organizácii a spokojne si užívali ďalší ročník skvelej akcie, ktorá priznajme si, nemá u nás konkurenciu. Výhradou mohli byť klasicky sociálne zariadenia. Samozrejme, nikto nečaká luxus a perličkový kúpeľ, ale keď z tridsiatich spŕch funguje menej ako tretina, na nálade to nikomu nepridá.

Počasie

Keby som to nezažil, tak ani neverím. V piatok popoludní sa vyhlásilo, že príde malá búrka a po nej víchrica. Už pred festivalom sa šepkalo o piatkovom počasí, no nikto nevedel, čo sa stane. Búrka prišla presne podľa hlásenia, areál sa vyprázdnil a všetci si našli prístrešok. Kto sa pozeral smerom na západ, mohol vidieť celkom tmavé mračná, teda nič pozitívne. Dážď po chvíli ustal a mračná areál obišli. Zábava mohla pokračovať a organizátori si mohli vydýchnuť. V sobotu a nedeľu bolo krásne a veľmi veľmi teplo.

Strava – úspech falafelu a Radlera

Raňajky sa niesli v znamení Májky (verím, že to nebol len môj prípad). Na pestrú ponuku jedál a gastro stánkov od varenej kukurice cez fastfoody až po sushi (bolo výborné) sa nikto nemohol sťažovať. Za zmienku stojí zázračný falafel. Vegetariánske jedlo, ktoré si získalo mnoho účastníkov a v sobotu ste si museli vystáť dlhší rad ako pri bankomate, aby ste ho ochutnali. Rovnaké rady stáli na čapovaný Radler. Kto si vystál, neľutoval.

Štvrtok – magickí Holanďania a sklamanie Mobym

Na prvý deň Pohody nechodí zväčša veľká väčšina návštevníkov, avšak teraz ich prišlo mnoho a dôvodom bol koncert Mobyho. Takže už vo štvrtok bol priestor pred Bažant Stageom takmer zaplnený. Šou začali Nederlands Dans Theater II, tanečníci z Holandska, ktorí výborne pripravili publikum na očakávaný zážitok večera. Nenápadný chlapík (ako ho nazvali novinári po tlačovke) Moby prišiel na pódium s gitarou v ruke a za ním celá kapela. Vystúpenie sa nieslo v znamení Best of a odzneli najväčšie hity, no ak ste neboli v relatívne malom priestore pred zvukárom, tak ste si koncert neužili a v zadných radách vládlo sklamanie. Príčinou bol zvuk. Škoda, podľa fanúšikov vpredu to bolo super. Žiaľ, len pre nich.

Piatok – geniálna Imogen Heap a famózny Madness

Druhý deň bol najbohatší na nezabudnuteľné vystúpenia. Príjemným prekvapením bol koncert slovenskej energickej formácie Got Blue Balls. Klasicky dychberúci výkon podal Dan Bárta a najviac roztancoval publikum Trombone Shorty. Ďalšie prekvapenie obstarala kapela Junip. Posledný album ma neoslovil, ale koncert bol iný a dobrý. Hneď na to prišiel zážitok Pohody 2011 – Imogen Heap, ktorej hudba plná emócii nenechala nikoho chladným. Bez toho, aby som sa spamätal, stál som pred hlavným pódiom, kde úžasnú bodku za celým dňom dala legenda Madness.

Sobota – skromný Beirut, výborný PiL a šialená M.I.A.

Na sobotu som sa tešil najviac, mala vystupovať kapela Portishead a patrí k mojim obľúbeným. Nakoniec som však koncert pozoroval len z diaľky a usúdil, že tento typ hudby sa viac hodí na malé pódiá s intímnejšou atmosférou, no ostatní si veľmi pochvaľovali. Na vystúpenie Public Image Ltd. ma to sprvu nelákalo, ale keď som sa tam ocitol, nedokázal som odísť. Predtým hralo české duo WWW, ktorých si človek nemohol nevychutnať (viac takej hudby v našich končinách!). Na noc bol program jasný – M.I.A., potom Beirut a na záver Portishead. Potešením sa stal jedine koncert Beirut a veľmi skromne pôsobiaci Zach Condon. Na M.I.A. ma pritiahla skôr zvedavosť, avšak po krátkom čase som si uvedomil, že počúvam veľmi jednotvárnu hudbu. Neustále zvuky formuly a imitovanie indiánov speváčkou stále dokola na zážitku nepridali. Môj záver večera sa niesol v rytme Magnetic Man a dubstepovej zábavy.

Debaty, čítačky, divadlo a sprievodné aktivity

K Pohode patrí aj neskutočné množstvo rôznych činností a udalostí, ktorých sa môže návštevník zúčastniť. Dopoludňajší a popoludňajší čas vypĺňali diskusie a debaty so známymi osobnosťami, prípadne zaujímavými hosťami. Človek si mohol krátiť čas adrenalínovými zábavami, hraním spoločenských hier, návštevou stánkov neziskoviek, či vysedávaním v čitárni, čajovni, kaviarni, chill out zóne…

Je ešte čo zlepšovať, ale inak super

Možno to vyznie ako maličkosť, no preplnené kontajnery, z ktorých zapáchal a vypadával odpad nebudili príjemný dojem. Otázka znie, či sa s tým naozaj nedá niečo robiť do budúcna. V takýchto horúčavách nezaškodí ani viac prístreškov. A do tretice sociálne zariadenia. Pohoda je náš naj festival, s infraštruktúrou, ktorú na Slovensku nikde nanájdeme. Každoročne prinesie niekoľko svetových mien a vždy prekvapí aj menej známymi. Čo viac dodať? Nič. Treba zažiť na vlastnej koži.

Foto: Štefan Mazúch