Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kapela Mig 21 chce vzbudzovať rešpekt a smiech zároveň

| On 18, Júl 2011

„Prvá zvuková skúška vo vzduchu ukázala, že sa chlapci navzájom nepočujú,“ píše sa na oficiálnej stránke pražskej skupiny MIG 21. Odkedy kapela na čele so spevákom a zároveň známym hercom Jiřím Macháčkom vznikla, uplynulo takmer trinásť rokov. Humoru sa nevzdali a tak ako je vtipne ladená ich webová stránka, sú písané aj ich texty a nakrútené ich videoklipy. Koncerty MIG 21 sú špeciálne tým, že sa na nich fanúšikovia zabávajú, tancujú a na tvárach sa im zračí úškrn, ktorý spôsobil nejaký Macháčkov choreografický prvok, či vtip.

Mig 21

Kapela vydala zatiaľ tri štúdiové albumy, a to Snadné je žít (2001), Udělalo se nám jasno (2002) a album Pop Pop Pop (2004). Medzičasom vytvorila v roku 2010 hity ako Máma se vrací, či Na zotavenou, ku ktorým existujú aj klipy. Kapela Mig 21 vystúpi na letnom festivale Kozel Žákovic Open v sobotu večer 23. júla. Festival sa koná v Trenčianskych Bohuslaviciach a začína už 22.júla. Prečítajte si rozhovor s lídrom kapely Jiřím Macháčkom, ktorý pripravila Regina Annušová z tímu Žákovic Open a nezabudnite si na tvári úškrn.

Naznačuje názov skupiny Mig 21 váš nesplnený detský sen stať sa pilotom stíhačky, či skôr odzrkadľuje hudbu, z ktorej majú vaši fanúšikovia nadnesené pocity?

Těžko říct, při hledání názvu jsme chtěli, aby budil jak respekt, tak i smích. No a nic lepšího nás nenapadlo.

Vaše texty sa vyznačujú ušiam lahodiacou zvukomalebnosťou a veľkou nápaditosťou. Viete si predstaviť, že by ste do hudby nezapojili humor a hravosť?

Nevím. Jen se tak snažím poslouchat o čem ta písnička vlastně je a hledám slova podobně jako houbař hledá houby. Sám se většinou divím, co z toho vyleze. Za důležité považuji, že mě to pořád ještě baví.

Vaše skladby sú zväčša veľmi veselé. Vytvorí Mig 21 niekedy v budúcnosti aj nejaký srdcervúci song plný žiaľu?

Určitě.

Ste známy svojimi gitarovými sólami na špeciálnej nafukovacej gitare. Nie je hra na takýto nástroj riskantná? Nestalo sa vám ešte pri živelnej hre, že by vám na pódiu pukla?

Spíš se během koncertu nenápadně vyfukuje. V takových momentech ale přivolávám na pomoc našeho technika, který se stará o kondici všech nástrojů na podiu. A vzápětí nastává operativní dofukování.

Na festivale Kozel Žákovic Open ste už tradičným hosťom. Čím prekvapíte slovenských fanúšikov tento rok?

Že nepřijedem. Ne, dělám si srandu. Máme nějaké nové kusy, jsme stále ve stejném složení a na festival se jako vždy těšíme.

Do Trenčianskych Bohuslavíc prídete malotraktorem alebo stíhačkou?

Ano :).