Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Harry Potter a Dary smrti 2 – výnimočný koniec jednej veľkej ságy

Harry Potter a Dary smrti 2 – výnimočný koniec jednej veľkej ságy

| On 15, Júl 2011

V kinách od 14. 7. 2011.

Harry Potter je fenomén. Keď sa pred štrnástimi rokmi na stránkach knihy J. K. Rowlingovej objavil „chlapec, ktorý prežil“, čitatelia šaleli. Rovnako ako diváci v čase uvedenia jeho príbehu na filmové plátna. Odvtedy už tento záujem neopadol. Harry priviedol množstvo detí k čítaniu, bavil ich, trápili sa s ním, jednoducho so svojím hrdinom prežívali všetky nástrahy osudu. V oblasti žánru fantasy neexistuje nič podobné. Jedinečný svet nám autorka predstavuje v siedmich knihách, prenesených do ôsmich filmov. Rozhodnutie rozdeliť ten posledný na dva diely sa často stretlo s prekvapenými reakciami „skalných“. Bolo správne?

Harry Potter a Dary smrti 2

Patrím medzi fanúšikov a ani ja som verdikt producentov spočiatku nechápal. Po pozretí poslednej snímky však rozumiem. Kým prvá časť bola skôr „road movie“, kde Harry, Hermiona a (o niečo kratšie) aj Ron na mnohých miestach hľadali horcruxy, dej tej druhej je podstatne akčnejší a sústreďuje sa predovšetkým na Rokfort. Novým riaditeľom sa stal Severus Snape. Vládne v ňom pevnou rukou aj s pomocou svojich dvoch „strážcov disciplíny“. Ústredná trojica medzitým postupne nachádza a ničí zostávajúce kúsky Voldemortovej duše. Temný pán to cíti a pripravuje sa na rozhodujúci úder. Schyľuje sa k epickej bitke. Jej výsledok rozhodujúcim spôsobom ovplyvní ďalší vývoj nielen čarodejníckeho, ale aj toho nášho, muklovského sveta…

Potterovská sága prešla dlhú cestu. Filmové spracovania malo na starosti viacero režisérov. Prvé dva diely boli vyslovene rozprávkové. Veľkú zásluhu mal na tom špecialista na rodinné komédie Chris Columbus. Keď začal byť príbeh temnejší, produkcia ho vymenila za kultového mexického filmára Alfonsa Cuaróna. Jeho Väzeň z Azkabanu je skutočne iný v mnohých smeroch. Štvrtá snímka priniesla zmenu nielen na poste režiséra (nastupuje Mike Newell), ale aj skladateľa (vynikajúceho Johna Williamsa – okrem iného aj tvorcu ústrednej melódie – vystriedal Patrick Doyle). Piaty a šiesty film nesie rukopis dvojice David Yates (dovtedy známeho ako tvorcu televíznych projektov) a Nicholas Hooper. Yates sa stále zlepšoval, čo možno pripísať jeho postupnému zžívaniu sa s magickým svetom Harryho Pottera. Dokonca mal na starosti aj posledné dva diely, vďaka čomu je jeho vplyv citeľný až na polovici série.

Harry Potter

Zmenu pri oboch Daroch smrti predstavuje iba meno Alexandra Desplata ako autora hudobnej zložky. Tu treba povedať, že jeho výber bol rozhodne správny. Monumentálne zábery podchytáva rovnako pôsobivou hudbou, jemné až clivé melódie používa pri osudových scénach. Páči sa mi, že zvuk sa nepoužíva neustále, ale občas sa na plátne rozhostí niekedy až strašidelné ticho. K obrazovej stránke môžem povedať len toľko, že je prakticky dokonalá. Strih je svižný, dynamický, efekty uveriteľné. Herecké obsadenie je známe už z predchádzajúcich častí a naďalej predstavuje vrchol v oblasti britského filmového umenia. Jediné, čo je možné trochu vytknúť, je určitá skratkovitosť pri niektorých scénach. Ale keďže tu stále platí ideálna postupnosť „kniha, až potom film“, nehodnotím to ako negatívum.

http://www.youtube.com/watch?v=EdORmWAkcD0

Konečný verdikt:★★★★½

Snímka Harry Potter a Dary smrti 2 je výnimočným zakončením výnimočnej ságy. S hlavnými hrdinami sme prežili niekoľko rokov a ako fanúšikovi je mi smutno, že sa končí jedna etapa našich životov. Na druhej strane, knihy, filmy aj hry tu s nami už zostanú a nie je problém kedykoľvek sa k nim vrátiť. A to určite platí aj pre toto dielo, hlavne kvôli jeho citovosti, akcii, dynamickosti a šťastnému koncu.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia série, ale aj priaznivci kvalitných epických príbehov

Harry Potter a Dary smrti 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2), dobrodružno-akčná fantasy, UK, USA, 2011, 130 min., réžia: David Yates, scenár: Steve Kloves, kamera: Eduardo Serra, hudba: Alexandre Desplat, hrajú: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Ralph Fiennes (Lord Voldemort), Michael Gambon (profesor Albus Dumbledore), Alan Rickman (profesor Severus Snape), Maggie Smith (profesorka Minerva McGonagallová), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrangeová), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Julie Walters (Molly Weasleyová), Bonnie Wright (Ginny Weasleyová) a ďalší.