Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Police Squad! – Drebinova prvá rana (Kedy na mňa príde rad)

Police Squad! – Drebinova prvá rana (Kedy na mňa príde rad)

| On 12, Júl 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme Police Squad!

Police Squad!

Dnes som sa rozhodol predstaviť vám seriál, ktorý je už síce 30 rokov starý, no zo svojho geniálneho čara nestratil ani štipku. Meno Frank Drebin je známe i v našich končinách, vďaka filmovej sérií The Naked Gun, ktorá je na televíznych staniciach už varená-pečená. Málokto však vie, že nešikovný a popletený detektív (vedľa ktorého vyzerá i šéfinšpektor Clouseau ako stelesnenie najodbornejších telesných a rozumových daností) začínal v krátkom komediálnom seriáli. Postava detektíva Drebina pochádza od režisérskeho dua bratov Zuckerovcov a režiséra Jima Abrahamsa. Táto trojica, označovaná ako ZAZ, určovala smerovanie filmovej paródie, ktorú dokázali potiahnuť až do najneuveriteľnejších absurdných extrémov. Koniec koncov, seriál Police Squad! je toho priamym dôkazom.

Detektív Frank Drebin patrí k najobávanejším policajtom v meste. Žiadna práca preňho nie je ťažká a každý príklad okamžite vyrieši. Ku kriminálnemu prípadu sa dostane takmer okamžite, ale svojho kapitána Eda Hockena nikdy nepredbehne. V tradičných prípadoch sa s viac ako netradičnými metódami dostane na kobylku i žrebca každému zlosynovi alebo zlodcére. Od gagu ku gagu, od prípadu k prípadu, to je Frank Drebin, ktorý nepozná neúspech.

Seriál z roku 1982 si uťahuje a vyložene zosmiešňuje televízne kriminálne seriály, hlavne z rokov sedemdesiatych, a film-noirove pravidlá. Do hlavnej úlohy bol obsadený Leslie Nielsen, ktorý svoju úlohu zahral tak skvelo, že sa nevedel už dostať do vážnejších hereckých úloh. Seriál stavia na dokonalom absurdnom humore, ktorý nenechá jedno oko suché. Humor ťaží okrem gagmi preplnenej mizanscény aj na rôznych vtipných jazykových hrách a slovnom humore, ktorý je založený na doslovnej interpretácií. Väčšina pravidiel paródie, ktoré fungujú doteraz, pochádzajú práve z tohto seriálu.

Tento seriál sa vysielal v roku 1982 na americkej televíznej stanici ABC. Bohužiaľ, po 6 dieloch ho zrušil programový šéf ABC Tony Thomopoulos. Zdôvodnenie bolo, že seriál si vyžaduje veľkú divákovu pozornosť, čo bolo neskôr zhodnotené časopisom TV Guide ako „najhlúpejší dôvod, pre ktorý zrušila televízna stanica seriál“. Našťastie sa Frank Drebin neskôr dokázal prebojovať do filmovej série The Naked Gun. Jedinou chybičkou krásy je zrejme len to, že mnohé gagy zo seriálu boli zrecyklované do filmov.

Tento seriál nebol odvysielaný žiadnou susedskou televíznou stanicou a ani tou našou. Na seriál sa oplatí upozorniť, lebo tento druh humoru je nám blízky a známy, a dokázal by si tu nájsť svojho cieľového diváka. Ktovie či aj po tridsiatich rokov bude mať táto otázka zmysel, ale predsa sa opýtam, lebo rád by som videl tento seriál v slovenskom dabingu, ktorý ukázal svoje kvality už vo filmoch: „Kedy sa zobudia slovenské televízne stanice?“