Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Vstúpte do sveta Bon Iver (Bon Iver – Bon Iver)

Vstúpte do sveta Bon Iver (Bon Iver – Bon Iver)

| On 30, Jún 2011

Ako je možné stať sa cez noc slávnym? Nuž, existuje niekoľko možností od nepríjemnejších (spôsobiť spoločenský škandál) cez prijateľné (vyhrať Superstar) až po príjemné, s ktorými ide ruka v ruke uznanie (zisk Oscara alebo Grammy). Čo všetko ale môže spôsobiť prechod od neznámeho k celebrite? Rozdiel je individuálny, no najlepšie je zostať skromným ako sa to podarilo Justin Vernonovi, ktorý debutoval pod menom Bon Iver pred štyrmi rokmi a ďalším albumom prekonáva ten predošlý.

Bon Iver

Pre niektorých to možno bude znieť ako príliš fantastická rozprávka, avšak pred piatimi rokmi o ňom nikto nepočul. Mal kapelu, ktorá sa rozpadla. Dostal kopačky od priateľky. A akoby to nestačilo, premohla ho mononukleóza. Zničený a vyčerpaný sa odobral do otcovej chatky za mestom a tam sa liečil. Priniesol si aj gitaru, mikrofón a malé vybavenie. Začal si nahrávať vlastné piesne, ktoré vydal pod názvom For Emma, Forever Ago. Nahrávka upútala natoľko, že ju vydali dve veľké vydavateľstvá.

Najlepšie skladby vychádzajú zo skutočnosti a clivý Vernonov hlas nasvedčoval, že všetko o čom spieval prežil na vlastnej koži. Keďže piesne boli viachlasné, založil skupinu a odišli na svetové turné. Už počas neho dostával nespočetné návrhy na spoluprácu a pri čítaní medializovaných informácií sa zdalo, že Bon Iver nebude mať pokračovanie. Formácia z Wisconsinu nesklamala a prednedávnom vydala eponymové pokračovanie. Ak bola prvá platňa takmer geniálna, aktuálna sa posunula o priečku vyššie.

For Emma, Forever Ago bol najmä akustický počin, Bon Iver predstavuje syntézu doterajších vplyvov z rôznych spoluprác (Gayngs, Kanye West). Výsledok neznie prvoplánovo, no je potreba dať mu viac času, keďže tentokrát prichystali hudobníci veľmi pestrú produkciu. Súvisí to s niekoľkými príčinami. Všetky piesne sú pomenované podľa miest, skutočných aj fiktívnych, a každé má svoju špecifickú melódiu. Preto sa môžete pristihnúť na austrálskych uliciach Perthu, na pláňach Minnesoty alebo vás hudba prevedie vymyslenou krajinou Hinnom.

Justin Vernon nezmenil na svojom hlase nič, stále spieva smutným falzetom, tak veľmi špecifickým pre jeho prejav. Neznamená, že je smutný alebo opäť zažíva ťažké obdobie. Jednoducho sa tak umelecky vyjadruje a o úspechu svedčí celosvetová popularita medzi fanúšikmi aj medzi ostatnými hudobníkmi, ktorí si ho často pozývajú ako hosťa. Ak Bon Iver ešte nepoznáte alebo ste len nepočuli nový album, tak neváhajte, pretože ide o ašpiranta na album roka 2011.

Konečný verdikt:★★★★★

Zdalo by sa, že Bon Iver je len pre smútiacich, ale skvele funguje aj ako relaxačná hudba, ktorú budete ťažko vypínať. Po nástrojovo skromnom debute je štedré obsadenie v Bon Iver na prvé počutie nezvyklé, ale o to viac vecí tam môže poslucháč objaviť.

Bon Iver – Bon Iver (2011), Jagjaguwar, 4AD, folk/indie-rock