Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Férová hra – Plameová vs. Biely dom

Férová hra – Plameová vs. Biely dom

| On 27, Jún 2011

V kinách od 23. 6. 2011.

11. september 2001 je nepochybne zlomovým dátumom. Stal sa námetom mnohých filmov, v ktorých je buď ústredným motívom, alebo sa len spomína. Snímka, práve vstupujúca do našich kín (hoci jej pri názve svieti ešte rok 2010), patrí k tým druhým. Zameriava sa totiž na udalosti, ktoré predchádzali vojne v Iraku. Nebolo to jednoduché obdobie. Vláda presviedčala ľudí, že treba zaútočiť, keďže existovali reálne dôkazy o prítomnosti zbraní hromadného ničenia. Skutočne?

Férová hra

Valerie Plameová je vysoká dôstojníčka CIA na oddelení proti šíreniu jadrových zbraní. Svoju prácu vykonáva excelentne, a preto má pod palcom hneď niekoľko misií. Stretáva sa s množstvom informátorov a agentov. Jej manžel síce vie, kde pracuje, no všetky aktivity sú prísne tajné. Keby bola nezvestná, ani by to nemohol nahlásiť. Keď Valerie dostane úlohu pracovať na „irackej otázke“, nadriadený jej navrhne, aby zaangažovala aj jeho. Bývalý diplomat sa zhostí svojej úlohy a odcestuje do Nigeru. Povráva sa, že tamojšia vláda spolupracuje s Irakom a dodáva súčiastky na výrobu jadrových zbraní. Akým spôsobom ale odveziete niekoľko desiatok ton citlivého materiálu preč z krajiny tak, aby si to nikto nevšimol? Joe dochádza k jednoznačnému záveru – nič také sa tam nedeje. Napíše teda článok do The New York Times, v ktorom predchádzajúce informácie označí za nepravdivé. V tej chvíli sa dostane do nemilosti najvyšších kruhov. Niekto navyše zverejní totožnosť jeho manželky-agentky a začne sa boj proti veterným mlynom…

Téma tohto diela je síce pre slovenského diváka pomerne vzdialená, napriek tomu si pomerne komornú drámu užijete. Iste, ak máte širšie znalosti o zobrazovaných osobnostiach (ako napríklad Karl Rove, hlavný stratég a tvorca Bushovho volebného úspechu), je to výhoda. Ak nie, aj tak dokážete pochopiť súvislosti. Páči sa mi, ako tvorcovia dokázali doplniť hrané scény s dokumentárnymi zábermi, čím filmu dodávajú väčšiu výpovednú hodnotu. Napokon, námetom boli knihy oboch manželov, predovšetkým tá z pera samotnej Valerie Plameovej. Vďaka tomu sú všetky mená, ako aj mnohé situácie, reálne.

Férová hra

Čo sa týka audiovizuálneho spracovania, tu treba spomenúť predovšetkým kameru. Často sa používa ručná, vďaka čomu bola dosiahnutá určitá nervozita, charakterizujúca jednotlivé zábery. Na niekoho môže takýto spôsob snímania pôsobiť rušivo. Účelom však bolo zdynamizovať dej, čo sa podarilo. Hudobná zložka naopak nebude pôsobiť rušivo na nikoho. Príbeh vás natoľko pohltí, že ju takmer nebudete vnímať. Určite ale zaujme skladba, hrajúca počas úvodných titulkov. Skupina Gorillaz a ich pieseň Clint Eastwood aspoň na chvíľu odľahčí ťaživú atmosféru. K hereckým prejavom niet čo dodať. Medzi Naomi Wattsovou aj Seanom Pennom chémia pracuje naplno. Hrajú výborne, a to rovnako vtedy, keď zobrazujú vyvážený manželský pár, ako aj pri interakcii s inými postavami. Výraznou mierou tak prispievajú k pozitívnemu pocitu z celého diela.

Konečný verdikt:★★★★☆

Férová hra nie je akčným filmom. Akciu tu v podstate ani nenájdete. Boj sa odohráva predovšetkým vo verbálnej rovine. Pravda, lož. Kto ju rozozná? Vo svete špionáže nie je nič úplne isté. Jediná istota je kúpa lístka na túto snímku.

Cieľová skupina:

Milovníci špionážnych trilerov, komornejších drám a skutočných príbehov

Férová hra (Fair Game), biografická dráma, USA, Spojené arabské emiráty, 2010, 108 min., réžia: Doug Liman, námet: Valerie Plame, Joseph Wilson, scenár: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, kamera: Doug Liman, hudba: John Powell, hrajú: Naomi Watts (Valerie Plame), Sean Penn (Joe Wilson), Anand Tiwari (Hafiz), Michael Kelly (Jack McAllister), Noah Emmerich (Bill Johnson), David Andrews (Scooter Libby), Adam LeFevre (Karl Rove), James Rutledge (Andrew Card) a ďalší.