Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Na záver projektu netradičné predstavenie

| On 25, Jún 2011

Reprízou hry Projekt György Spiróa Prah uzavrie v pondelok večer Štátne divadlo v Košiciach projekt„Desať rokov v službách diváka“, ktorý je tretím pokračovaním spoločných projektov s Národným divadlom v Miškolci v rámci programu cezhraničnej spolupráce Budujeme partnerstvá.

Posledná z piatich repríz predstavenia, na ktoré mali diváci voľný vstup, bude výnimočná. Prvýkrát v histórii bude predstavenie postavené na dialógu dvoch postáv v podaní Ivana Krúpu a Beáty Drotárovej tlmočené do posunkovej reči pre sluchovo postihnutých divákov. „Chceme rozšíriť našu ponuku aj pre túto skupinu divákov a nevylučujeme, že v budúcnosti budeme takto tlmočené predstavenia ponúkať oveľa častejšie,“ hovorí vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice František Ténai.

Končiaci tretí diel projektu opäť rozšíril možnosti cezhraničnej spolupráce. Počas trvania projektu obe divadlá ponúkli aj divákom v menších mestách pohraničia možnosť vidieť hru Robinson@Crusoe, ktorá vznikla v minulom roku ako spoločná produkcia oboch divadiel. Zároveň sa do repertoáru divadiel dostali recipročne súčasní autori z oboch strán hranice. Národné divadlo v Miškolci naštudovalo a uviedlo hru Karola Horáka Hrdzavý dážď, ktorá je komorným príbehom dvoch bezdomovcov, ktorí hľadajú lepší svet. Štátne divadlo Košice uviedlo hru György Spiróa Prah o manželskom páre, ktorý sa zaujímavým spôsobom vyrovnáva s miliónovou výhrou v lotérii.

Spolupráca oboch divadiel, ktorá má už viac ako desaťročnú históriu bude pokračovať aj v ďalšej sezóne. V prípade vyhlásenia ďalšej výzvy sa určite opäť budeme uchádzať o podporu z eurofondov na pokračovanie projektu,“ dodáva F. Ténai.

Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice