Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Nickyho rodina

Nickyho rodina

| On 23, Jún 2011

Ešte v roku 2002 sa v kinách objavil dokument s názvom Nicholas G. Winton: Sila ľudskosti. Film zožal úspech a získal významné ocenenia. Napriek tomu je dnes jasné, že bol len predzvesťou niečoho „väčšieho“. Autorská dvojica Matej Mináč – Patrik Pašš sa príbeh rozhodla rozpracovať detailnejšie. Dnes, po deviatich rokoch, tak do kinodistribúcie prichádza Nickyho rodina.

Nickyho rodina

Meno sir Nicholas Winton je skloňované po celom svete. Počas druhej svetovej vojny sa mu z okupovaného Československa pred krutým osudom podarilo zachrániť 669 detí. Tento veľký čin vyplával na povrch až o päťdesiat rokov neskôr, keď Wintonova manželka Greta objavila na povale zabudnutú knihu výstrižkov…

Celý dokument pozostáva z dvoch hlavných línií. Jedna časť je hraná a rozpráva príbeh mladíka Nicholasa Wintona, úspešného burzového makléra. Telefonát s priateľom Blakeom ho v roku 1938 inšpiruje k tomu, aby opustil Londýn a prišiel do Prahy pomôcť ľuďom. Keďže víza boli v tom čase prakticky nezohnateľné, obrátili sa na Wintona stovky rodičov s prosbou, aby ich deti dostal preč z krajiny. Po mnohých peripetiách sa nakoniec podarilo zorganizovať niekoľko transportov do Británie.

Nickyho rodina

Druhá línia je dokumentárna. Mináč s Paššom strávili niekoľko rokov hľadaním a spovedaním Wintonovych „detí“, ktoré sa medzičasom roztrúsili do rôznych kútov sveta a mnohé z nich nadobudli významné spoločenské statusy. Vo filme sa podelia o svoje neuveriteľné životné príbehy. Dôsledky Wintonovho činu, premietnuté do súčasnosti, nám predstavia aj obyčajných ľudí, ktorých inšpiroval natoľko, že sa sami začali angažovať v mierových či charitatívnych oblastiach.

Celkovo film tvorí pestrú koláž emóciami nabitých príbehov. Dokumentárne zábery sa miesia s hranými pasážami a nápadité je aj využitie kolorovaných archívnych materiálov, ktoré približujú atmosféru doby. Dramatický podtón sa miestami darí tlmiť úsmevnými historkami a Wintonovým obdivuhodným optimizmom. Dokument v sebe nesie dôležité posolstvo, ktoré najmä v dnešnej dobe prinúti diváka na chvíľu spomaliť a hlbšie sa zamyslieť nad životnými prioritami.

Konečný verdikt:★★★★☆

Aj napriek drobným nedostatkom a miestami až prílišným kalkulovaním s emóciami diváka tento dokument rozhodne odporúčam. A bez ohľadu na vek, bez ohľadu na pohlavie – vezmite si veľa vreckoviek.

Nickyho rodina, dokument/dráma, Česko/Slovensko, 2011, 96 min. Réžia: Matej Mináč, námet a scenár: Matej Mináč, Patrik Pašš. Umelecký strih: Patrik Pašš. Kamera: Dodo Šimončič, Antonín Daňhel, Martin Kubala, Peter Zubař, Peter Kelíšek. Hudba: Janusz Stoklasa, Ľubica Čekovská, Ivan Čermák, hrajú: Michal Slaný, Klára Issová, Joe Schlesinger.

 

Komentáre

 1. David hovorí:

  Nechystá sa náhodou aj ďalší diel? Niekde som počul, že nakoniec by z toho mala byť trilógia..

  1. Ivana Krekáňová hovorí:

   Teoreticky oni už tri na tému Nicolasa Wintona (alebo inak: z dielne Mateja Mináča) sú – prvý bol hraný (Všichni moji blízcí), druhý dokumentárny (Sila ľudskosti) a tento tretí Nickyho rodina je hraný/dokumentárny…

 2. David hovorí:

  Aha, tak dobre sa mi zdalo niečo o trilógii. Len som si nebol istý, či je toto posledný diel alebo ešte jeden bude. Tak ďakujem :)