Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Zdeněk Svěrák si na Art Film Feste prevzal Hercovu misiu, rozdával aj autogramy

| On 21, Jún 2011

Hercom sa nikdy stať nechcel a s kamerou sa sprvu nepriatelil. Ale napokon sa stal jedným z najpopulárnejších českých hercov. Zdeněk Svěrák si v nedeľu na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia. Popoludní vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. Jeho vystúpenie sprevádzal nadšený potlesk festivalových návštevníkov a fanúšikov.

,,Na začiatku sme ja a kamera boli nepriatelia. Bál som sa jej. Ale potom prišlo iné obdobie. Uvedomil som si, že kamera je ako žena, nemôžete jej klamať, hneď vás prekukne, spozná falošnosť. A tak som sa  pred kamerou správal úprimne, civilne. Prestal som sa jej báť a prijala ma medzi svojich blízkych,” opísal začiatky svojej filmovej kariéry čerstvý držiteľ Hercovej misie Zdeněk Svěrák. Od roku 1969, keď s filmom začínal, nakrútil 70 celovečerných a 10 dokumentárnych snímok.

Mnohé filmy, v ktorých hrá, aj tie, ktoré ako scenárista napísal, sa stali kultovými. Vytvoril legendárneho českého „hrdinu“ Járu Cimrmana. A pre Česko po desaťročiach priniesol z Hollywoodu Oscara.

Jeden z najtalentovanejších českých hercov a scenáristov sa narodil 28. marca 1936 v Prahe. Pôvodne bol učiteľom českého jazyka, pôsobil aj ako rozhlasový redaktor. K dramatickému umeniu sa dostal ako spoluzakladateľ dnes už kultového Divadla Járy Cimrmana. V roku 1967 spolu s Ladislavom Smoljakom položili „základné kamene“ a vymysleli najväčšieho neexistujúceho českého hrdinu, ktorý žne u publika úspech a už vyše štyri desaťročia vypredáva DJC. Za sebou má Svěrák už 43 sezón v tomto divadle.

,,Celý život pracujem s humorom. Nemusí to byť humor na rehotanie, niekedy stačí iba úsmev. Humor je jediná obrana proti smrti,” povedal Zdeněk Svěrák na tlačovej konferencii.

Od začiatku 70. rokov sám, ale aj s Ladislavom Smoljakom písal námety a scenáre. Cimrmana previedli na plátno napríklad vo filme Jára Cimrman ležící, spíci. Svěrák sa podpísal napríklad aj pod filmy Marečku, podejte mi pero, Vrchní, prchni, Báječní muži s klikou. Spolu s Jiřím Menzlom získali za film Vesničko má, středisková prvú nomináciu na Oscara pre Česko po takmer dvoch desaťročiach.

Spolu s hereckými partnermi z Vesničky, maďarským hercom Jánosom Bánom a slovenským hercom Mariánom Labudom v nedeľu na obed rozdávali v Trenčianskych Tepliciach autogramy.

Filmy povestného „svěrákovského tandemu“ – otca Zdeňka Svěráka a syna Jana získali najväčšie ocenenia. Pre celovečerný debut syna Jana napísal Zdeněk Svěrák scenár k filmu Obecná škola, vďaka ktorému sa vrátil do spomienok na vlastné detstvo i učiteľské roky. Film bol v roku 1991 nominovaný na Oscara v kategóriii najlepší zahraničný film. Na zlatú sošku si však otec a syn museli ešte chvíľu počkať. Napokon Oscara získali za film Kolja v roku 1997. A to nebola jediná svetová cena za snímku, v ktorej Zdeněk Svěrák stvárnil aj hlavnú úlohu. Film získal napríklad aj Zlatý glóbus.

__________________________________________________________________

Art Film Fest 2011 – 19. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Kúpele Trenčianske Teplice