Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Life on Mars – kde to vlastne som? (Kedy na mňa príde rad)

Life on Mars – kde to vlastne som? (Kedy na mňa príde rad)

| On 17, Jún 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme Life on Mars.

Life on Mars

Rubrika Kedy na mňa príde rad mala dlhšiu prestávku, ale nebojte sa, už je opäť tu. Minulým príspevkom bol anglický britkom Black Books, ktorý u vás vyvolal horlivú diskusiu. Dnes sa opäť vrátime do Veľkej Británie, no tentoraz vo vážnejšom, ale hlavne v kriminálnom duchu. Kriminálne seriály sa všeobecne tešia veľkej obľube aj vďaka celosvetovému úspechu trojseriálovej série C.S.I. V nej sa vyšetrovatelia každý deň púšťajú do boja so zločinom, ktorý potierajú pomocou moderných postupov a s najmodernejšími technologickými hračkami, nad ktorými by snáď žasol aj James Bond. No nie vždy tomu bolo tak. Kedysi dávno musel policajt naplno využiť svoj inštinkt, policajný čuch, tvrdé päste a nekompromisné zaobchádzanie s podozrivými, aby sa dopátral pravdy. Na otázku, ako spolu dokážu riešiť prípady detektív zo starej školy a vyšetrovateľ uznávajúci predpisy, techniku a moderné postupy, odpovie Life on Mars.

DCI (Detective Chief Inspector) Sam Tyler je uznávaný vyšetrovateľ. Všetky predpisy, paragrafy a získavanie dôkazov v nepoškodenom stave má v malíčku. Po vážnej autonehode sa miesto nemocnice preberá na úplne odlišnom mieste. Jeho novým domovom sa stáva Manchester v roku 1973. Tu už len ako DI rieši prípady so svojím šéfom Geneom Huntom, ktorý je stelesnením tvrdej ulice a nerešpektovaním predpisov, no na druhej strane je to skvelý detektív, ktorý si zaslúži byť šéfom oddelenia. Na pozadí riešenia prípadov spojením nespojiteľných vyšetrovateľských postupov musí Sam zistiť, či je mŕtvy, v kóme, alebo cestovateľom v čase, no hlavne sa musí dozvedieť, ako sa môže vrátiť domov.

Life on Mars

Originálny koncept, v ktorom sú zobrazené policajné praktiky minulosti aj súčasnosti, sa môže okrem nápadu pýšiť aj hereckým obsadením a hitmi nabitým soundtrackom. Hlavných úloh nesúrodých detektívov sa zhostili Joe Simm a Philip Glennister, ktorí sú obľúbenými televíznymi hercami vo svojej domovine. Možno mierne mätúci názov vychádza z názvu piesne Davida Bowieho, Life on Mars, ktorá je vlastne ústredným hudobným motívom. Po obsahovej stránke sa jedná o klasické prípady, ktoré už vyšetroval Derrick, no obzvláštnením je naozaj netypický prístup k vyšetrovaniu, kde sa takýto nápad objavuje po prvýkrát. Z formálneho hľadiska ide o súčasný seriálový postup, ktorý sa čoraz častejšie snaží priblížiť k filmovému zážitku. Čerešničkou na torte sú už len niekedy hororové, niekedy fantasy prvky, ktoré dávajú divákovi smernice, v akom svete sa vlastne Sam ocitol. Používané sú tak, aby sa divák tešil na každú nasledujúcu časť.

Tento netradičný a novátorský seriál vysielala televízna stanica BBC One od januára 2006 do apríla 2007. Dve série, každá po šesť častí, vydobyli pre seriál mnoho nominácií cien BAFTA a dvakrát vyhrali cenu International Emmy. Vo svete sa tento seriál zapísal hrubým čiernym písmom. Vznikol španielsky, a dokonca i americký remake s rovnomenným názvom, vysielaný stanicou ABC. Vo Veľkej Británii vznikol spin-off s názvom Ashes to Ashes odohrávajúci sa v roku 1981, v ktorom vystupuje DCI Hunt so svojím tímom.

http://www.youtube.com/watch?v=_BOVRWcIRm8&feature=related

V Českej republike bol odvysielaný len americký remake pod názvom Polda z Marsu na stanici Prima Cool, kde je opätovne zaradený do vysielania. Otázka však znie: kedy sa zobudia slovenské televízne stanice a odvysielajú britský originál (americký remake je len neoriginálnou kópiou)?