Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Dialógy_011, festival výtvarného umenia v Galérii u anjela

| On 17, Jún 2011

Kežmarok, Galéria u anjela. - Festival výtvarného umenia pod názvom Dialógy_011 prebieha v Galérii u anjela po 9. krát. Našiel si už svojich stálych návštevníkov a opäť ponúka overený koncept výstav spojených s hudobnou produkciou. Prvá séria začala 10. júna 2011, organizátori pre divákov pripravili prezentáciu Tamary Kolenčíkovej a Vojtecha Kolenčíka. Výstava „Dialógov“ oboch autor v Galérii u anjela v Kežmarku potrvá do 21. 07. 2011.

Tvorba obidvoch autorov prináša pohľad na geometrickú abstrakciu realizovanú rôznymi technikami. Od olejomaľby, kombinovanú techniku až po grafické techniky, konkrétne serigrafiu. Obaja sú absolventmi bratislavskej Strednej školy umeckého priemyslu a VŠVU. Oboch pedagogicky viedol Rudolfa Fila, ktorý bude vystavovať v Galérii u anjela v ďalšej sérii festivalu umenia Dialógy_011.

Tamara Kolenčíková. Pevné základy dôležité pre umeleckú tvorbu získala v tvorivej atmosfére domova – s rodičmi Alojzom a Tamarou Klimovcami. Východiskom jej tvorby sú figurálne aj prírodné motívy. Tie transformuje, pretvára, posúva do nového kontextu a vníma novou optikou. Jej výtvory tak získavajú novú podobu geometrickej abstrakcie. Rada využíva sýte, kontrastné farby. Odlišná technika sa objavuje pri jej serigrafiach prevažuje lineárnosť, šrafúra a kresba. Jej práce sa vyznačujú zvláštnou špecifickou farebnosťou. Podtrhuje ich čierne pozadie, výrazný kontrast, organické tvary meniace sa v geometrické a niekde v pozadí tušená figúra. Spolu s typickými líniami a šrafovaním sa stali poznávacou značkou jej jedinečného rukopisu. V dobe počítačovej grafiky, ktorá ponúka bezuzdné  a občas aj bezduché variovanie geometrických obrazcov, je premyslená ručná práca silným a hlavne zmyselným kontrapunktom so strácajúcim sa ľudským rozmerom.

Vojtech Kolenčík. V jeho tvorbe prevažujú  organické, automatické a abstraktné formy, ktoré často dorozpráva konkrétnejšou kresbovou líniou. Tieto amorfné, no výtvarné formy, sú akoby citovou reakciou na chaotickosť doby , vyjadrujú pocity človeka a tvorcu v postmodernej dobe. Základnými výrazovými prostriedkami je premyslená kompozícia a expresívna farebnosť. Obrazy Vojtecha Kolenčíka sú nespútané a spontánne. Preferuje náhodilé prvky akčnej maľby, farbu striekanú, fŕkanú a kvapkanú. Dokresľované a domaľované prvky zjednotia celú plochu, vrstvenie a ukladanie fragmentov pôsobia ako odtlačky podvedomej pamäte. Sú to výsostne individuálne, hmatateľné stopy života. Pocit človeka hľadajúceho východiská a narážajúceho neustále na prekážky. Množstvo zobrazených kruhov pripomína hladinu jazera rozvírenú náhodným dotykom. Všade dookola sa šíriace kruhy pripomínajú to povestné, že aj malý kamienok hodený do mora vysiela svoje vlny k opačnému brehu na druhom konci sveta. Nositeľom tohto posolstva je nielen spoločné úsilie bratislavských výtvarníkov v umeleckej tvorbe, ale aj v ich pedagogickej práci.

Tvorba oboch autorov je  pocitová, komunikuje cez expresivitu farby, gesta a náhodnosti – výsledkom ktorej je harmónia a zmysel pre kompozíciu. Ako a kedy vzniká dobrá abstrakcia, nenáhodné náhody, vyvážený chaos , automatické a premyslené zásahy, ako to všetko spolu súvisí a funguje? Na všetky tieto otázky získa divák odpovede počas návštevy tejto výstavy.

Pôvodný text: Galéria u anjela