Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Festivalový obor strednej Európy – Sziget festival (Festivalový sprievodca)

Festivalový obor strednej Európy – Sziget festival (Festivalový sprievodca)

| On 16, Jún 2011

Po páde komunizmu boli letné akcie nedostatkovým tovarom nielen na Slovensku, ale tiež v okolitých krajinách. Deväťdesiate roky sa niesli v znamení festivalového “boom-u”, všetci túžili po zážitkoch a novovznikajúce podujatia vítal každý s veľkým potešením. Tak ako ani Glastonbury nenavštívilo na prvýkrát stotisíc ľudí, väčšina okolitých, aj našich festivalov začínala od nuly. Na juh od Slovenska, len kúsok za hranicami, prebehne v prvej polovici augusta už devätnásty ročník hudobnej pýchy Budapešti. Predstavujeme Sziget Festival.

Názov: Sziget Festival.

Dátum konania: 10. – 15. 8. 2011.

Miesto: Óbudai-sziget, Budapešť (Maďarsko).

Vzdialenosť od Bratislavy: 210 km (2 hodiny autom).

Lístky: 6-dňový 170 Euro.

Krátko z histórie: Sziget začal ako študentská akcia organizovaná nadšencami a hudobníkmi, ktorí si hľadali priestor na vystupovanie. Úvodný ročník v 1993 sa aj volal Diáksziget, teda študentský Sziget. Po rok 1996 nemal hlavného sponzora, preto aj organizátori boli neustále v dlhoch, ale potom ho zastrešila Pepsi na šesť rokov. Zaujímavosťou je skutočnosť, že festival ročne navštevuje mnoho zahraničných účastníkov a domáci tvoria iba polovicu z takmer štyristotisícového davu. Väčšinou sú to Francúzi, Angličania, Nemci, Taliani či Holanďania. Lokalita ostrova Óbudai dodáva zvláštnu atmosféru celému podujatiu a človek sa cíti ako v hudobnom mestečku obkolesenom Dunajom.

V minulosti vystúpili: Jethro Tull, Iggy Pop, Slash, The Prodigy, David Bowie, Foo Fighters, The Cardigans, Suede, Lou Reed, Oasis, Noir Desir, Placebo, The Cure, Massive Attack, Morcheeba, Radiohead, Nine Inch Nails, R.E.M., Tricky, Muse.

Odporúčame vidieť v 2011: Dizzee Rascal, Gogol Bordello, Kasabian, The National, AfroCubism, Gotan Project, Deftones, Manic Street Preachers.

Jednou vetou: Ostrov skvelej hudby, na ktorom stretnete niekoľko tisíc ľudí ako ste vy.

Oficiálny web.