Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Mária Račeková: To be….

| On 14, Jún 2011

Bratislava, Galéria NOVA. - Bratislavská Galéria NOVA dlhodobo spolupracuje so spoločsnosťou RONA a.s. Lednicke Rovne. Pri druhom ročníku Ceny Galérie NOVA : Sklo 2009 získala špecializovanú cenu tejto spoločnosti Marika Račeková. Na jej základe mala možnosť vzorovať svoju aktuálnu kolekciu nazvanú To be….

Kolekcia objektov, prezentuje ukážky sklárskych dekoračných techník a dáva váhu na technológiu, prácu s objektom ako celkom vyskladanom zo vzoriek dekorov a farieb. Každý objekt je rozdelený do vlastnej sekcie a každý dekor je odkazom na vzory typické pre (hlavne) japonskú kultúru a z krajín bohatých na farby a štruktúry. Snahou autorky je vybrané z nich spracovať, aplikovať tieto vzory do sklárskych techník a preniesť ich do jedného tvaru. Tvary sú zväčša amorfného charakteru. Názov to be… použila autorka ako zmysel pre niečo existujúce a stvorené, ako niečo vyrobené a fungujúce. Znovu objavené, znovu použité a prenesené do iného významu a charakteru. (tradičné dekory používané na textíliach, priečeliach, interiéroch….znova použité na skle dnes a estetika dekoru sa týmto mení niečo ako „cesta časom“).

Výstava potrvá v Galérii NOVA do 17. júla 2011.

Maria Račeková je absolventkou ateliéru skla na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pracuje ako grafik a dizajnér pre RONA a.s. Ďalšie diela autorky sú vystvané v priestoroch Galérie Medium na výstave Ceny Galérie NOVA : Sklo 2011 – 3. Ročník, kde je jednou z finalistiek.

Pôvodný text: Galéria NOVA