Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Kasárne sa rozlúčia vo veľkom štýle, s Ólafurom Arnaldsom (čítajte rozhovor)

| On 14, Jún 2011

Jeden z kľúčových investičných projektov Európske hlavné mesto kultúry 2013, Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej ulici, čaká rozsiahla rekonštrukcia, ktorá premení areál na kultúrne a kreatívne centrum nie len Košíc. Keďže sa prvé prácu začnú už čoskoro, jún je (okrem festivalu Leto v parku) posledným mesiacom, kedy kultúrne centrum predstaví program na domácej scéne. Jeho vyvrcholením bude jedinečný koncert Ólafura Arnaldsa z Islandu 29. júna.

Tento mladý hudobník je nepochybne ďalším neprehliadnuteľným talentom z ostrovného štátu. Ólafur Arnalds sa pohybuje na pomedzí klasickej hudby, avšak jeho hudobný záber siaha až k indie-popu. Jeho hudba vás unesie do sveta fantázie a emócií, tak dôverne známych pri tvorbe islandských hudobníkov. Arnalds predstaví na Slovensku skladby zo svojho ostatného albumu. Klavír, sláčiky a elektronika sú zárukou nezabudnuteľného hudobného zážitku.

„Koncert Ólafura Arnaldsa 29. apríla bude takým neoficiálnym rozlúčkovým koncertom so starým priestorom, ktorým sa chceme poďakovať všetkým priaznivcom, partnerom, ľuďom, ktorí s nami boli v dobrých ale aj tých horších časoch. Kasárne/Kulturpark si za obdobie svojej existencie vybudovali stále publikum, priniesli množstvo podujatí… No v záujme zlepšenia komfortu návštevníkov, účinkujúcich a celkové zlepšenia priestoru musíme uvoľniť „pole“ plánovanej rekonštrukcii“, približuje Blažena Sedrovičová, Kasárne/Kulturpark.

Nenechajte si preto ujsť príležitosť byť pri jedinečnom koncerte plnom emócií, aký nedávno videli návštevníci vo vypredanom divadle Meteorit, kde Oláfur Arnalds vystúpil v novembri 2010.

Vstupenky je možné si zarezervovať na kasarne@kulturpark.sk Pozor, počet lístkov je obmedzený.

Rozhovor s Ólafurom Arnaldsom

Bol si niekedy v Košiciach? Vieš niečo o tomto meste?

Ak mám byť úprimný, nikdy som o Košiciach nepočul. Bol som len v Bratislava, čo sa týka Slovenska. Odohral som tam, podľa môjho názoru, najlepší koncert minuloročného turné. Aj preto sa teším, že uvidím aké sú aj iné slovenské mestá.

Si multiinštrumentalista ( bicie, gitara, piano). No ktorý z hudobných nástrojov, ktoré ovládaš, je ti najbližší?

Určite piano (smiech)

Čím to je, že Island (malá krajina) je plný talentovaných hudobníkov, umelcov?

Nikto nevie (smiech)… Ale tak hádam, že je to kombináciou viacerých vecí – malé miesta majú tendenciu mať viac umeleckých podnetov a sú to aj užšie umelecké prepojenia, ktoré vytvárajú väčšie inšpirácie.

Ostávaš stále „nezaradený“ medzi klasickou hudbou a nejakým indie popom, filmovou hudbou… Je to výhoda, alebo nejaké logické postavanie vzhľadom na tvoju hudbu?

Myslím si, že je to fajn. Robím to, čo v skutočnosti robiť chcem a nestarám sa o to, ako to ľudia zaradzujú, klasifikujú. Je to niekedy nevýhoda, napríklad s ohľadom na rádiá a to, čo hrávajú. Rádio s klasickou hudbou nechce hrať moju hudbu, pretože je príliš „ popová“ a na druhej strane popové rádio nezahrá moju hudbu, pretože je príliš „klasická“. Ale je to pekné robiť niečo vlastným spôsobom.

Tvoje skladby sú ako zo sveta snov, mierne melancholické. Rád snívaš?

No ja predovšetkým rád spím (smiech).

Každá skladba má vlastný nazvime to obal… Bol to tvoj zámer zapájať všetky zmysly? (sluch, zrak)

Mojím zámerom bolo urobiť niečo, čo si ľudia naozaj budú môcť užiť. A je to v konečnom dôsledku vlastne len na nich samotných, či sa pripoja k tejto vízii, alebo nie… Je to rozdielne pre každého.

Tvoja hudba znie tak filmovo… Chcel alebo zložil si už nejakú hudbu k filmu?

Áno, dokonca práve skladám hudbu pre niekoľko filmov. Môj posledný bol americký film Another Happy Day ( s Demi Moore, Ellen Barkin, Ellyn Burstyn,…),, ktorý pôjde von už túto jeseň.

Blažena Sedrovičová
Marketing a PR
T: +421 55 6854 299
M: +421 908 035 649
blazena.sedrovicova@kosice2013.sk