Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Fest rozhovor s Eranom Hillelim

| On 14, Jún 2011

Eran Hilleli vyhral cenu za najlepší animovaný film na prvom Vimeo festivale. Na Fest Anči súťaží tiež!

Ahoj Eran, povedz nám niečo o sebe. Čím si ťa získala animácia a filmová tvorba?

Narodil som sa koncom roka 1981. Žijem v zraelskom Tel Avive s priateľkou Noa. Prednedávnom som doštudoval animáciu na Katedre Screen Based Arts na Bezalel Academy of Arts and Design v Jeruzaleme. Je pre mňa ťažké sformulovať do slov, čo ma na filmovej tvorbe priťahuje, asi najviac tvorivá sloboda.

Čo ti prebleslo hlavou, keď si zistil, že si jedným z víťazov Vimeo Festival + Awards?

Na pár sekúnd sa mi v hlave zatemnilo, len som žmurkal na obrazovku a potom som začal predvádzať v obývačke nejaký čudný tanec šťastia, ktorým som vystrašil priateľku. Bola to pre mňa chvíľa radosti a šialeného prekvapenia, naozaj som nečakal, že vyhrám.

Ako vznikol nápad, ktorý stál za zrodom filmu? Čo ťa inšpirovalo, aby si v ňom rozpracoval práve túto tému?

Cez prázdniny, ktoré predchádzali môjmu poslednému roku štúdia, som si začal v hlave usporadúvať dovtedy nesúvislé predstavy o filme. Nevychádzal som z príbehu, skôr zo zmesi predstáv miest, atmosfér a pocitov. Myslím, že sa do nich premietlo moje detstvo a fascinácia svetmi, ktoré som navštívil v myšlienkach, v snoch počas spánku i za bieleho dňa. Chcel som svoj absolventský film venovať tej osobe, ktorou som bol v detstve, tej časti mňa, čo netúžila po múdrosti a vzdelaní, želala si len tráviť čas vo svetoch, ktoré si vysnívala. Najprv som mal v hlave predstavu niekoľkých putujúcich postáv, pravdepodobne inšpirovaných zmesou pesničiek “White Winter Hymnal“ od Fleet Foxes, “The Big White Bear” od mojej kamarátky Daniely Spector a “The Devil” od Pj Harvey. Najprv som sa pustil do vytvárania postavičiek a sveta, v ktorom žijú, až potom som začal rozmýšľať nad príbehom. To, čo sa vo filme deje, som podrobne neplánoval, v skutočnosti to ani nie je príbeh o medveďoch. Je to skôr príbeh cesty, ktorú som prešiel, a chcel som sa o ňu podeliť s ostatnými. Dej filmu voľne plynie od jedného medveďa smerom k druhému a v priestore medzi nimi sa objavia podivuhodné postavičky.

Čo hovoríš na odozvu, ktorú tvoj film vyvolal?

Veľmi ma prekvapila a potešila. Nečakal som, že môj film zasiahne toľkých ľudí.

 

Koľko trvala výroba filmu počnúc prvou myšlienkou až po konečné úpravy?

Medzi medveďmi je môj absolventský film, takže som na ňom pracoval počas celého štvrtého ročníka. Trvalo mi to približne deväť mesiacov.

Kto najviac ovplyvnil tvoju tvorbu?

Ovplyvnilo ma veľké množstvo umelcov, tak vymenujem aspoň zopár z nich: Hudba a videoklipy Radiohead sú pre mňa Písmom svätým. Život mi zmenilo i japonské Štúdio 4°C, predovšetkým filmy Tekkon Kinkreet a Mind Game. Ďalej Tove Jansson, spisovateľka a ilustrátorka úžasných Moominov, ilustrátori Ashley Wood, Rebecca Dautremer a Jamie Hewlett. Inšpirovali ma i počítačové hry Another World a ICO, seriály, čo som pozeral v detstve: Nils Holgersson, The Mysterious Cities of Gold a Battle of the Planets. Páčia sa mi práce študentov známych francúzskych škôl animácie Gobelins a Supinfocom, no a najčerstvejším zdrojom inšpirácie sú pre mňa David O´Reilly a Jon Klassen, pred ktorými sa skláňam.

Ako postupuješ, keď tvoríš?

Na začiatku je záblesk alebo snová predstava, ktorá postupne nadobudne konkrétne tvary, farby a pohyb. Potom spätne rozmýšľam o význame a koncepte.

Čo sa ti na tvojom filme páči najviac a prečo?

Páči sa mi vytváranie rôznych nálad. Keď vytváram atmosféru filmu, mám pocit, akoby som sa v ňom skutočne ocitol.

Na čom v tejto chvíli pracuješ?

V hlave mám veľa projektov, ale na žiadnom z nich zatiaľ nepracujem, pretože teraz na oplátku pomáham kamarátom, ktorí prispeli k vzniku môjho filmu. Okrem toho pátram po zaujímavom zamestnaní.

Pôvodný text: Fest Anča