Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Dlhé putovanie predlohou pre film Útek zo Sibíri

| On 10, Jún 2011

Jeden z najväčších pravdivých príbehov na svete o túžbe po prežití a slobode. Inšpirovali sa ním aj tvorcovia filmu Útek zo Sibíri režiséra Petra Weira.

Slavomir Rawicz bol mladý dôstojník poľskej kavalérie. Ako príslušníka protiruskej poľskej armády, pochádzajúceho zo strednej vrstvy, ktorý navyše býval neďaleko poľsko-ruských hraníc a ovládal ruštinu, ho 19. novembra 1939 Rusi uväznili. Po surových výsluchoch v Lubianke a následnej súdnej fraške ho pre údajnú špionáž, ku ktorej sa napriek mučeniu nepriznal, odsúdili na dvadsaťpäť rokov nútených prác v gulagoch.

Po trojmesačnej ceste na Sibír uprostred zimy sa mu spolu so šiestimi druhmi podarilo z gulagu ujsť. Vedel, že zostať v tábore sa rovná takmer istej smrti. Vybrali sa na juh, prešli okolo jazera Bajkal, v júni 1941 prekročili Transsibírsku železnicu, vystúpili do výšin Tibetu. Počas putovania do Indie v Himalájach údajne stretli dvojicu snežných ľudí. Po deviatich mesiacoch nesmiernych útrap v marci 1942 boli konečne na slobode. Pešo prekonali najnehostinnejšie oblasti sveta vrátane púšte Gobi.

 

Slavomir Rawicz (1915 – 2004) žil po druhej svetovej vojne v Anglicku, kde sa oženil. Mal päť detí a natrvalo sa usadil v Derbyshire. Pre podlomené zdravie odišiel predčasne do dôchodku. Poskytoval veľa rozhovorov o svojich zážitkoch a dobročinnými akciami získaval peniaze pre siroty v Poľsku. Písal si s ľuďmi po celom svete, ktorých nadchol jeho príbeh.

 

Z anglického originálu The Long Walk (Constable & Robinson, Ltd., Londýn, Veľká Británia) preložil Otakar Kořínek.

DLHÉ PUTOVANIE vychádza na 248 stranách. Maloobchodná cena 8,90  €.

 

www.kniznyweb.skwww.mamtalent.sk, www.ibux.sk

 

Mária Lešková

PR manažérka vydavateľstva Ikar