Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Animovaný film Kamene na prestížnom festivale v Annecy

| On 10, Jún 2011

Animovaný film Kamene režisérky Kataríny Kerekesovej uviedli na prestížnom festivale animovaných filmov v Annecy (Festival International du Film d’Animation d’Annecy). Festival založený v roku 1960 je v súčasnosti najprestížnejším podujatím na svete zameraným na animovanú tvorbu.

Dvadsaťšesťminútová hudobná snímka Kamene je melodramatickým príbehom odohrávajúcim sa v kameňolome, kde pracuje hŕstka mužov. Ich každodenný rytmus naruší príchod predákovej ženy, ktorá do chladného prostredia vnesie lásku a cit. „Chcela som dostať do príbehu napätie medzi mužom a ženou, rozdielnosť ich vnímania. Tento rozpor bol v technickom prostredí kameňolomu o to väčší, čím jemnejšia a neadekvátnejšia mi pripadala postava ženy, ktorá sa v ňom pohybovala.“ hovorí o filme režisérka Katarína Kerekesová: „Dôležitú úlohu tu zohrala aj hudba. Bez nej  by sme stratili emócie, ktoré bábky tak veľmi potrebujú, pretože im chýba široká škála jemných mimických výrazov, aké používa živý herec.“

Film Kamene doposiaľ získal Strieborné ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale Damascus v Sýrii, Čestné uznanie na Anifest 2011 v Českej republike, Ocenenie IGRIC za animovanú tvorbu a cenu Slovenský film roka internetového portálu Kinema.sk.

V lete ho uvedú na Medzinárodnom festivale Cinema Jove (Cinema Jove International Film Festival), ktorý sa koná od 17. – 24. júna v Španielsku, na podujatí Lubuskie Film Summer v Poľsku (26. jún – 3. júl), na festivale Anima Mundi v Brazílii (15. – 31. júla) a na Kavalánskom medzinárodnom festivale krátkych filmov (Kavalan International Short Film Festival), ktorý bude od 20. – 28. augusta v Taiwane.

Slovenskí diváci ho budú môcť vidieť od 3. júla na medzinárodnom festivale animovaných filmov Fest Anča v Žiline.