Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

X-Men: Prvá trieda – komiks opäť ožíva

X-Men: Prvá trieda – komiks opäť ožíva

| On 06, Jún 2011

V kinách od 2. 6. 2011.

Od tradičného filmového leta nás síce delí ešte pár dní, no hollywoodske štúdia nezaháľajú a „otvárajú balík“ dlho očakávaných snímok. Medzi letné hity sa radia najmä pokračovania divácky úspešných filmov, ako Rýchlo a zbesilo 5, Vo štvorici po opici 2, Piráti z Karibiku 4, či Kung Fu Panda 2. Tie sa na Slovensku už stali súčasťou projekcií a aktuálne sa k nim pridáva aj X-Men: Prvá trieda.

X-Men: Prvá trieda

Ako som už naznačila (a určite to aj viete), téma „x-menovského“ komiksu nie je na plátnach prvýkrát. Od roku 2000 sme mali možnosť vidieť trilógiu odohrávajúcu sa v blízkej budúcnosti (X-Men, X-Men 2, X-Men: Posledný vzdor) a samostatnú časť o Wolverinovom pôvode (X-Men Origins: Wolverine). V najnovšej snímke sa vraciame v čase ešte viac, konkrétne do obdobia vrcholiacej studenej vojny. Hrdinov, ktorých sme sledovali v predchádzajúcich častiach ako vyspelých psychicky i fyzicky, teraz vidíme slabších a výrazne mladších (čo umožnilo obsadiť výzorom príťažlivejšie typy ako James McAvoy či Michael Fassbender).

Charles Xavier (budúci Profesor X) sa zaoberá mutáciami ľudí, ktoré sú v danej dobe tabu. Spoznáva sa s mladou Raven (neskôr Mystique), Ericom (neskôr Magneto) i s hlavným nepriateľom Sebastianom Shawom, ktorý sa ako tradičný akčný antagonista snaží o zmocnenie sveta, v tomto prípade rozpútaním III. svetovej vojny. Mladí hrdinovia mu v tom majú zabrániť.

X-Men: Prvá trieda

Hlavná dejová línia je dôležitá najmä pre divákov, ktorí sa s „x-menovskou“ témou stretávajú prvýkrát. Filmových či komiksových fanúšikov však viac zaujmú vedľajšie motívy a krátke epizódy nadväzujúce na už premietnuté časti. Pomocou nich spoznávame príčiny správania postáv, „medzimutantské“ vzťahy i pôvod známych faktov (Profesor X je na vozíčku.). Oceňujem tento nápad (až štyroch) scenáristov, no zároveň mi výborná myšlienka pripadá nedostatočne obsiahnutá. Vzťahy síce pôsobia dôveryhodne, ale ich štúdie sú nedôsledné a zanechávajú miestami elementárne chyby. Preto môžu znalci komiksov zostať sklamaní.

Ak zabudnem na triviálnosť primárneho konfliktu, tak na povrch začnú vystupovať priam zbytočné scény a dialógy. Ich klišé síce beriem ako súčasť žánru, no miestami akoby tvorcovia považovali divákov za analfabetov, a preto musí niektorá informácia odznieť niekoľkokrát. Namiesto toho by som uvítala bližšie detaily o politickej a spoločenskej situácii, do ktorej nás pozvali. Z tej však spravili len kulisu, a tak nebuďte prekvapení, ak zostane história mierne pozmenená.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Aj po odstránení predsudkov voči žánru, nemôžem film hodnotiť príliš kladne. Dramaturgické nedokonalosti, významová duplicita i spochybniteľná motivácia postáv prispieva k povrchnému spracovaniu komiksu. Film ako celok nenudí, je plný napätia a akčných scén (ako aj predchodcovia), ale po projekcii si asi ďalší lístok nekúpite.

Cieľová skupina:

Napriek môjmu nepriaznivému ohodnoteniu si myslím, že výlet do kina neoľutujete už len kvôli jedinej (podľa mňa najlepšej) scéne s divákmi obľúbeným Wolverinom.

X-Men: Prvá trieda (X-Men: First class), akčný sci-fi film, USA, 2011, 132 min., réžia: Matthew Vaughn, scenár: Ashley Miller, Zack Stentz, Jane Goldman, Matthew Vaughn, kamera: John Mathieson, hudba: Henry Jackman, hrajú: James McAvoy (Charles Xavier), Michael Fassbender (Eric Lehnsherr/Magneto), January Jones (Emma Frost), Nicholas Hoult (Hank McCoy/Beast), Kevin Bacon (Sebastian Shaw), Jennifer Lawrence (Raven/Mystique), Lucas Till (Alex Summers/Havok, Jason Flemyng (Azazel), Zoë Kravitz (Angel Salvadore), Rose Byrne (Moira MacTaggerd), Hugh Jackman (Wolverine) a ďalší.