Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Květy – V čajové konvici

Květy – V čajové konvici

| On 03, Jún 2011

Keď sa v súčasnosti hovorí o českej alternatívnej scéne, prichádzajú človeku na um najmä elektronici MIDI LIDI alebo Kazety, prípadne duo Dva. Samozrejme je ich viac, ale spomínané patria medzi najpopulárnejšie. Nedávno však brnianska skupina Květy vydala po dvoch rokoch nový album. Zatiaľ sa o ňom veľa nerozpráva, pritom stojí za pozornosť aj kvôli projektu, z ktorého vychádza.

Štvorčlenná formácia patrí v poslednom období k tomu hudobne najzaujímavejšiemu, čo ponúka moravská metropola. Rovnako stojí ako určitý protipól voči elektronickej vlne posledných rokov. Hudobníci okolo zakladateľa a frontmana Martina E. Kašperského obľubujú akustickú tvorbu, aj keď elektrické gitary im nie sú cudzie. Posledná platňa z roku 2009 Myjau vzbudila pozitívny ohlas. Zadumané, filozofické a melancholické piesne oslovili mnohých aj u nás a boli vrelo prijaté. Aktuálny počin ale sprevádza optimistickejšia nálada.

Na stránkach kapely uvádza líder, že skladby vznikli v extrémne krátkom čase po tom, ako ho oslovili ľudia z projektu Svět podle Fagi. Zložil ich ako soundtrack k predstaveniu. Nápad urobiť divadelnú hru podľa komiksu dostala nezávislá alternatívna skupina divadlo DNO z Hradca Králové. Pre hudbu ku kabaretnej inscenácii založenej na improvizácii, humore a zbesilosti, si vybrali Květy a kolektív okolo Martina E. Kašperského, ktorý nesklamal.

Ako prvé poslucháča prekvapí hravosť a veselosť piesní, nie veľmi typická pre Květy. Ďalšou prednosťou je skutočnosť, že netreba vidieť, počuť ani poznať o čom je pôvodné predstavenie či úmysel, z ktorého to celé vzniklo. Nemusíte sa báť, že by vás spevákov hlas nudil, pretože na značnej časti spievajú hostia (najmä ženského pohlavia).

Nehudobným hosťom je český herec Karel Heřmánek. Môžete ho počuť recitovať text v O cestování, jedným z najsilnejších momentov V čajové konvici. V pamäti utkvie taktiež Šnek, kde počujeme Lenku Dusilovú, ktorá spevácky participovala aj na predchádzajúcom albume. K vrcholom patria aj Poslední tančírna v Praze alebo Snajpr, prezentujúce kapelu v typickej psychedelickej polohe.

Konečný verdikt:★★★★☆

Pätnásť skladieb plynie rýchlo a po štyridsiatich minútach budete určite siahať po tlačítku “repeat” na svojom prehrávači. Potešia hravé texty a krátke piesne, ktoré pridávajú na dynamike. I keď ku koncu veselosti ubúda a tempo spomaľuje, zostáva po vypočutí dobrá nálada a radosť.

Cieľová skupina:

Ak máte chuť na niečo svieže a netypické, Květy sú pravou voľbou; odporúčam tiež fanúšikom českého folku.

Květy – V čajové konvici (2011), Indies Scope Records, alternative/folk/lo-fi/rock

Komentáre

  1. lucia hovorí:

    Kto by mal záujem počuť ich live, zajtra hrajú v Bratislave na Školskej – http://www.facebook.com/event.php?eid=210331372333095