Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Kung Fu Panda 2 – na ceste za identitou

Kung Fu Panda 2 – na ceste za identitou

| On 30, Máj 2011

V kinách od 2. 6. 2011.

Pred tromi rokmi mal v našich kinách premiéru animovaný film, ktorý nás zaviedol až do ďalekej Číny. Zrodil sa Dračí bojovník a publikum mu nadšene tlieskalo. Štúdio DreamWorks dokázalo, že nielen Pixar vie robiť kvalitné animáky. Spojenie sympatického hlavného hrdinu, zaujímavého príbehu a exotického prostredia pôsobilo na divákov ako magnet. Keď sa dostaví komerčný úspech, v mnohých prípadoch začnú tvorcovia okamžite plánovať druhý diel. S výnimkou niekoľkých snímok sú to častokrát slabšie odvary originálu. Ako to dopadlo tentokrát?

Kung Fu Panda 2

Kedysi dávno boli vládnucou vrstvou v Číne pávy. Všade vládol pokoj, no cisársky pár mal veľký problém. Ich syn bažil po moci a svojím arogantným správaním si mnohých pohneval. Jedného dňa mu veštica predpovedala pád, zapríčinený čiernobielym bojovníkom. Keďže túto farbu mali v ríši jedine pandy, rozhodol sa ich všetky vyhubiť. Zhrození rodičia syna vyhnali a zakázali mu vrátiť sa. Odvtedy ubehlo už tridsať rokov. Zrazu sa začínajú objavovať problémy a naši známi majstri kung fu sú odhodlaní opäť chrániť bezbranných. Medzitým však Po rieši aj otázku vlastnej identity. Kto vlastne je a odkiaľ pochádza? Aby to zistil, musí najskôr nájsť vnútorný mier…

Príbeh tohto filmu nie je taký zložitý, ako by sa z predchádzajúcich riadkov mohlo zdať. Otázka hľadania a nájdenia skutočného „ja“ sa objavila už viackrát a autori teda opäť využívajú známy materiál. Pracujú s ním celkom zručne a nenásilne. A to napriek tomu, že sa už v tomto smere veľa nového vymyslieť nedá. Táto cesta hlavného hrdinu tvorí celú kostru druhej Pandy. Spolu s ňou tu nájdeme množstvo akčných scén a viacero nových postáv. Vizuálnu stránku popri 3D efektoch dotvárajú aj klasické plošné animácie, ktoré pôsobia osviežujúco a vymykajú sa celkovému stvárneniu snímky.

Kung Fu Panda 2

K  audiovizuálnemu spracovaniu treba povedať, že 3D tu má naozaj svoj význam. Vlčie ňufáky vyčnievajú z obrazovky, pandy sú guľatejšie a voda tečie z plátna. Takto si predstavujem využitie spomínanej technológie. Som rád, že nedošlo k jej bezvýznamnému použitiu, ktorému sa viacero projektov nevyhlo. Áno, úvodné titulky takmer pri nose sú pekné, ale čo z toho, keď je zvyšok filmu skôr plochý (niekedy aj príbehovo)? Ušetrené eurá si môžete radšej odložiť na užitočnejšie veci. Našťastie, tento animák patrí do druhej kategórie. Slovenský dabing sa pridržiava kvality predchádzajúceho dielu a nič mu nevyčítam. Žiadny hlas som nevnímal ako rušivý. Akčná aj pokojná orchestrálna hudba sa nesie celým filmom ako pierko vo Forrestovi Gumpovi. Jednoducho, pokračovanie Kung Fu Pandy je (napriek jednoduchšiemu príbehu) dôstojným nasledovníkom jednotky a svojich divákov si určite nájde.

Konečný verdikt:★★★★☆

Kung Fu Panda 2 ponúka zábavu pre všetkých. Dostali sme sa totiž do éry, v ktorej animované filmy nie sú určené len najmenším divákom. Príbeh zaujme aj svojou emocionalitou. Dobre, priznávam, aj mne sa na konci objavila nejaká tá slzička v oku. Ale to bolo určite kvôli nejakému hmyzu a klimatizácii v kinosále…

Cieľová skupina:

Najmenší, menší, malí, veľkí, väčší, najväčší diváci.

Kung Fu Panda 2, animovaný film, USA, 2011, 90 min., réžia: Jennifer Yuh, scenár: Jonathan Aibel, Glenn Berger, hudba: Hans Zimmer, John Powell, hrajú (v slov. znení): Ivan Šándor, Helena Krajčiová, Pavol Plevčík, Igor Krempaský, Martin Kaprálik, Ivo Gogál, František Kovár, Petra Vajdová, Matej Landl, Helena Geregová, Dušan Szabo, Dušan Kaprálik a ďalší.