Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Ed Harris – z väzenia do ríše hudby (Televízne tipy)

Ed Harris – z väzenia do ríše hudby (Televízne tipy)

| On 28, Máj 2011

Program od soboty 28. 05. 2011 do piatka 03. 06. 2011 sa nesie hlavne v akčnejšom duchu. To znamená, že nebude núdza o bitky, prestrelky a divoké náhaňačky. Okrem toho, samozrejme, uvidíme aj romancu či film s hororovými prvkami. Dobré je aj to, že s obdivuhodným hercom Edom Harrisom uvidíme až dva filmy. Príjemné sledovanie.

Námorná akadémia (28. 05. 2011, 22.15, JOJ)

Námorná akadémiaViete kto je momentálne najlepším akčným režisérom? Je to režisér taiwanského pôvodu, Justin Lin, ktorý si tento status vydobyl najakčnejším prekvapením tohto roku, Rýchlo a zbesilo 5. Predtým, než sa mu dostalo tejto skvelej nálepky, natočil príjemný akčný film o nováčikoch v námornej akadémii. Tí sa musia popasovať s každodenným tvrdým výcvikom a sem-tam i so šikanou. Jeden z nich však má boxerské nadanie, ktoré mu môže byť v tomto tvrdom prostredí veľmi nápomocné.

USA, 2006, 108 min., réžia: Justin Lin, hrajú: James Franco, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Donnie Wahlberg, Chi McBride a ďalší.

Tip týždňa

Skala (29. 05. 2011, 20.15, JOJ)

SkalaPri akcii ešte ostaneme. Tentoraz je to akčná lahôdka z rokov deväťdesiatych, ktorú zrejme poznáte všetci, no neomrzí ani po piatom či šiestom pozretí. Generál Francis Hummel, s tvárou Eda Harrisa, si v bývalej väznici Alcatraz zriadil základňu so svojou jednotkou, množstvom rukojemníkov a zopár raketami s nervovým plynom. Práve s nimi vydiera USA. Čo by to bolo za akciu, keby sa proti nemu nezostavila jednotka pozostávajúca z drsných americký vojakov? Tí vo svojom tíme musia strpieť bojazlivého chemického špecialistu a trestanca, ktorému sa ako jedinému podarilo utiecť z tohto väzenia.

USA, 1996, 136 min., réžia: Michael Bay, hrajú: Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris, David Morse, Michael Biehn a ďalší.

 

V tieni Beethovena (30. 05. 2011, 22.15, Dvojka)

V tieni BeethovenaPredtým, ako nám poľská režisérka ukázala pravdivú históriu nášho hrdinu Jánošíka, sfilmovala posledné obdobie života hrdinu klasickej hudby, Beethovena. Tomu opäť prepožičal tvár Ed Harris. Príbeh pojednáva o tom, ako hluchý, chorľavý, často opitý a takmer vždy utápajúci sa génius v depresii, dokončuje svoje majstrovské dielo, Deviatu symfóniu. Vykúpením alebo jeho ďalším prekliatím je novozačínajúci vzťah s mladou dievčinou. Len on sám môže rozhodnúť, či mu bude prospešný alebo nie.

USA/Nemecko, 2006, 104 min., réžia: Agniezska Holland, hrajú: Ed Harris, Diane Kruger, Matthew Goode, Phyllida Law, Ralph Riach a ďalší.

Zlomený šíp (31. 05. 2011, 20.00, JOJ Plus)

Zlomený šípPri slove western sa mnohým pred očami objaví špinavý Clint Eastwood so svojím nekompromisným pohľadom. Treba si však uvedomiť, že boli aj časy, kedy bol Clint v plienkach a po divokej prérii sa preháňali iní hrdinovia, poväčšine bezúhonní ako novorodeniatko. K nesmrteľným „klaďasom“ patrí aj Tom Jeffords, ktorý sa ako jeden z prvých hrdinov westernov vôbec, snažil v priateľskom duchu spojiť s indiánmi. Film Zlomený šíp hovorí o tom, aké je v skutku ťažké uzavrieť mier v dobe, keď chcú obe strany stále bojovať.

USA, 1950, 93 min., réžia: Delmer Daves, hrajú: James Stewart, Jeff Chandler, Debra Paget, Will Geer, Arthur Hunnicutt a ďalší.

Ostrov (01. 06. 2011, 01.10, Markíza)

OstrovOstrov je adaptácia rovnomennej knihy autora Petra Benchleya, ktorý taktiež napísal scenár k tomuto filmu. Pri malých ostrovoch v Karibiku sa neustále strácajú lode. Novinár Blair Maynard sa rozhodne vypátrať, čo stojí za touto záhadou stoj čo stoj. Spoločne so svojím malým synom sa vydávajú do krásneho exotického prostredia, v ktorom možno nájdu aj svoj koniec.

USA, 1980, 114 min., réžia: Michael Ritchie, hrajú: Michael Caine, David Warner, Angela Punch McGregor, Dudley Sutton, Zakes Mokae a ďalší.

Francúzska spojka (02. 06. 2011, 22.00, JOJ Plus)

Francúzska spojkaOskarová kultová kriminálka sa dostáva opäť na naše obrazovky, aby sme si ju mohli pripomenúť. William Friedkin nás svojimi znepokojivými, surovými, autentickými a veľmi zručne natočenými zábermi berie na jazdu po New Yorku sedemdesiatych rokov. Toto mesto sa práve nesie vo farbe prekvitajúceho obchodu s drogami, ktorý sa snaží dovolenými i nedovolenými prostriedkami potlačiť dvojica ostrieľaných a nekompromisných detektívov.

USA, 1971, 104 Min., réžia: William Friedkin, hrajú: Gene Hackman, Fernando Rey, Roy Scheider, Tony Lo Bianco, Marcel Bozzuffi a ďalší.

Mníchov (03. 06. 2011, 00.45, Markíza)

MníchovNajtragickejší deň v histórií olympijských hier sa rozhodol priviesť na strieborné plátno uznávaný tvorca Steven Spielberg. Spolu so scenáristom Tonym Kushnerom, držiteľom Pulitzerovej ceny, a tvorcom podmanivej hudby, Johnom Williamsom, vytvorili akoby svoj pohľad na udalosti odohrávajúce sa potom, ako boli izrealskí športovci zmasakrovaní palestínskou teroristickou jednotkou v roku 1972 v Mníchove. Ako asi mohlo vyzerať následné vyvraždenie tejto teroristickej jednotky, nám ukáže práve tento film.

USA, 2005, 164 min., réžia: Steven Spielberg, hrajú: Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler a ďalší.