Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

“Hraničný prípad” predstaví Daniel Hevier a Pavol Rankov

| On 25, Máj 2011

Bratislava, vydavateľstvo Kalligram. - Srdečne Vás pozývame na prezentáciu románu Pétera Hunčíka: Hraničný prípad v slovenskom preklade Magdy Takáčovej a Marty Ličkovej v pondelok 30. mája 2011 o 18.00 v kultúrnom centre Dunaj (4. poschodie Domu odievania na Námestí SNP, prístup je cez vchod na Nedbalovej 3). V prítomnosti autora knihu predstavia Daniel Hevier a Pavol Rankov. Moderuje Martin Bútora.

V duchu ballekovského označenia by sa mohol román Pétera Hunčíka nazvať ďalšou, no zároveň inou „knihou o Palánku“, svojráznom meste na južnej hranici. Teda vlastne o Šahách, ktoré v čase románového príbehu boli miestom mnohých komických i tragických situácií zasahujúcich do ľudských osudov – maďarských i slovenských. Hunčík je bytostný rozprávač s darom irónie aj humoru, okoreneného silou detského údivu pri vnímaní komplikovanej reality mnohonárodnostného priestoru v časoch druhej svetovej vojny, povojnového vysídľovania, mierových zmlúv, ale aj ponižovania ľudskej dôstojnosti.

Postavy Hunčíkovho mesta – Slovákov aj Maďarov – spája spoločná história aj vzájomné ľudské vzťahy. Vnímanie spoločnej minulosti aj prítomnosti je však neraz odlišné – aj preto je pravda jedných pre tých druhých často nepochopiteľná.  Hraničný prípad je prvým beletristickým dielom Pétera Hunčíka, ktorý sa v ňom predstavuje ako brilantný a otvorený, „bezbariérový“ rozprávač.

Text: Vydavateľstvo Kalligram