Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Sedem kníh na sedem dní

| On 24, Máj 2011

To čo si z ponuky knižných regálov vyberiete je len na vás. Nasledujúce tipy však môžu slúžiť ako dobrá mapa medzi nespočetným množstvom písaných diel.

 

Ian McEwan – Solar

Ian McEwan patrí medzí najvýznamnejších svetových spisovateľov, aj keď väčšina ľudí pozná len filmové spracovanie jeho najznámejšieho románu Pokánie. Vo svojom najnovšom románe Solar sa sústreďuje na niektoré nezmyselné ochranárske aktivity, parodizuje a kritizuje vedcov, ktorí už fungujú skôr ako celebrity než skutoční vedeckí pracovníci. Profesor Michael Beard je nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, ale svoje najlepšie časy má dávno za sebou.

Lars Kepler – Zmluva podľa Paganiniho

Mániu severskej detektívky síce rozpútal Stieg Larsson, ale na jej vlne sa už zviezol nejeden autor. Ani manželský pár vystupujúci pod pseudonym Lars Kepler (ktorý priamo odkazuje na Larssona) nie je výnimkou. Ich prvotina Hypnotizér dokázala, že písať veru vedia, aj keď na môj vkus bola na švédsku detekívku trochu príliš “filmová”. To však neznamená, že sa neteším na pokračovanie prípadov kriminálneho komisára Joonu Linnu.

 

Joseph Heller – Hlava XXII

Kniha stará päťdesiat rokov a ja ju spomínam druhýkrát v priebehu dvoch týždňov. Ale opätovné vydanie výnimočného románu Hlava XXII v slovenčine si zmienku určite zaslúži. Síce nemá štyri špeciálne obálky ako limitované české vydanie, ale to samozrejme nič neuberá na hodnote obsahu. Hlava XXII sa nepodobá žiadnej knihe, ktorú ste čítali.

Stephen King – Běh o život

A keď už sme pri poriadne starých knihách, tak si pripomeňme aj jeden z najznámejších románov Richarda Bachmana. Že kto to je? No predsa Stephen King, ktorý v minulosti využíval aj tento pseudonym. Román možno poznáte pod názvom Running Man, pod ktorým vyšiel ešte kedysi v 90-tych rokoch. Je to príbeh z nie príliš vzdialenej budúcnosti, kde ľudia povýšili reality show na ešte vyšší level úbohosti.

 

Tim Powers – Na vlnách podivna

Do kín dorazilo štvrté pokračovanie Pirátov z Karibiku, ktorí pomaličky ale isto začínajú nebezpečne pripomínať televízny seriál, pri ktorom producenti nevedeli, kedy prestať. Aj ten najšťavnatejší pomaranč sa dá žmýkať len do určitej doby. Našťastie sú tu autori ako Tim Powers, ktorý napísal knihu, považovanú za najlepšie pirátske fantasy vôbec. Práve román Na vlnách podivna bol do veľkej miery inšpiráciou pre tvorcov Pirátov z Karibiku.

Andrzej Sapkowski – Zaklínač IV. – Čas opovržení

Vydavateľstvo Leonardo chrlí jeden diel Zaklínača za druhým a je to tak dobre. Veď každý, kto ešte túto fenomenálnu fantasy ságu nečítal, sa určite nevie dočkať každého ďalšieho dielu. Obzvlášť teraz, keď sa dej rozbehol na plné obrátky. Osud rozdelil cesty Geralta a Ciri, ktorá sa cíti opustená a zradená tými najbližšími.

 

Peter de Wit – Kočky v burkách

Všetci milovníci humoru, ktorému nie je nič sväté, sem sa! Peter de Wit vydal knihu, ktorá je neuveriteľne cynická, nekorektná a pre milióny moslimov pravdepodobne aj veľmi poburujúca, ale zároveň je neskutočne zábavná a vtipná. Na necelých sedemdesiatich stranách sú karikatúry, ktoré majú spoločné dve veci – dámy oblečené v búrkach (odev žien ortodoxných moslimov) a britský humor, ktorý si veľmi nešetrným spôsobom uťahuje z náboženského fanatizmu.

 

Pôvodný text: Juraj Šlesar

Pokračovanie aj s ďalšími informáciami nájdete na: http://blog.martinus.sk/2011/05/knizne-tipy-na-vlnach-fantazie/