Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

TANČIAREŇ opäť na cestách

| On 20, Máj 2011

Činohra Slovenského národného divadla (SND) sa v nasledujúcich dňoch predstaví na 2. medzinárodnom divadelnom festivale v tureckom meste Antalya. Festival sa koná od 17. do 28. mája 2011 a okrem Činohry SND budú na festivale účinkovať divadelné súbory z Talianska a Izraela a baletný súbor z Kuby, ako aj domáci divadelníci z Ankary a Istanbulu.

Činohra uvedie 19. a 20. mája dve predstavenia Tančiarne. Hosťovanie sa uskutoční aj vďaka podpore veľvyslanca SR v Turecku Vladimíra Jakabčina, honorárneho konzula so sídlom v Burse Husseyna Ozdileka a honorárneho konzula so sídlom v Izmire Selcuka Borovalliho.

Činoherný súbor dostal pozvanie predstaviť sa na tomto festivale po úspešnom hosťovaní v Turecku v roku 2009 na medzinárodnom festivale v Adane. Tančiareň patrí medzi mimoriadne úspešné činoherné inscenácie. Po premiére v apríli 2001 získala v ankete kritikov Divadelné ocenenia sezóny tri DOSKY: cenu za najlepšiu inscenáciu sezóny 2000/01, Martin Huba získal cenu za najlepšiu réžiu a Ivana Kuxová sa za výkon v Tančiarni stala objavom sezóny.

Tančiareň je vynikajúcim činoherným „vývozným artiklom“ – predstavenie vrelo prijali diváci v Prahe, Budapešti, Varšave, Ľubľane, na medzinárodnom festivale Divadlo 2001 v Plzni, na festivale Kontakt 2002 v poľskej Toruni, na stretnutí európskych divadiel v Bratislave „Eurothalia 2002“, na Vyšehradských dňoch 2004 v Košiciach. S mimoriadnou odozvou sa Tančiareň stretla vo Francúzsku, kde vlastne vznikla pôvodná myšlienka vytvoriť príťažlivú mozaiku dejín prostredníctvom tanca. Spontánne ovácie a skandovaný potlesk sprevádzal vystúpenia v Nice (2006) a v meste St. Etienne (2007). Francúzske publikum si pozrelo Tančiareň päťkrát. Od premiéry v roku 2001 sme v SND – na Slovensku aj v zahraničí uviedli toto predstavenie už 211-krát.