Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 19, 2019

Scroll to top

Top

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách – Jack Sparrow je (opäť) späť

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách – Jack Sparrow je (opäť) späť

| On 20, Máj 2011

V kinách od 19. 5. 2011.

Keď sa pred ôsmimi rokmi v kinách objavila snímka Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly, nikto nevedel, čo má očakávať. Vládla určitá neistota, keďže pirátska tematika bola v Hollywoode dlhodobo synonymom neúspechu. Žiadny z filmov, v ktorom sa opisovali príbehy morských zločincov, nedosiahol potrebné kvality. Zmenu priniesol až kapitán Jack Sparrow. Netradičný hlavný hrdina v podaní Johnnyho Deppa sa stal miláčikom miliónov divákov na celom svete. A producentom zarobil množstvo zlatých dukátov do truhlice. Nebolo teda prekvapujúce, keď tvorcovia oznámili ďalšie pokračovania. Po treťom dieli sa však príbeh manželov Turnerovcov ukončil a nastalo príbehové vákuum. Nie nadlho. Do kín prichádza časť štvrtá…

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách

Jacka Sparrowa stále naháňajú vojaci Jeho veličenstva. Navyše zajali pirátovho dlhoročného spoločníka Gibbsa a postavili ho pred súd. Pod sudcovskou parochňou však svietia oči, obtiahnuté výraznou tmavou linkou. Odsúdenec dostáva nižší trest a komfortný odvoz kočom do väznice. Samozrejme, Jacka spoznal už počas procesu, a tak si spoločne porozprávajú, čo je nové v ich životoch. Ako to už býva, plány sú na to, aby boli prekazené. Oboch teda zadrží anglická kráľovská garda a Jack sa ocitá pred samotným veličenstvom. Po krátkom čase sa vrhá do ďalšieho dobrodružstva, ktorého cieľom je získanie legendárneho Prameňa mladosti. Vlastník môže získať roky života inej osoby. Kto by takú vec nechcel? Počas cesty ho čakajú mnohé prekážky, ale aj stretnutie s dávnou milenkou.

Séria Piráti Karibiku priniesla nielen obrovské zisky, ale aj oživenie klasickej tematiky. Zaujímavé je, že námetom pri jej tvorbe nebola kniha ani počítačová hra. Celkom netradične ním bola atrakcia v Disneylande. Možno by sa niečo také dalo spraviť aj z autíčok alebo labutiek na kolotočoch… V prípade karibských pirátov musela výrazne zapracovať kreativita scenáristov. Stvorili príbeh, ktorý sa stal kultom. Po úvodnej trilógii prišiel obrat a ocitli sme sa „v neznámych vodách“. Na režisérsku stoličku si po Goreovi Verbinskom sadol Rob Marshall, známy muzikálmi NineChicago. Mne osobne sa jeho meno najviac spája so snímkou Gejša, ktorá ma zaujala aj svojím exotickým prostredím. Manželov Turnerovcov tentokrát už neuvidíme, namiesto toho sa dej krúti predovšetkým okolo mierne vyšinutého Sparrowa. Hlavnou ženskou hrdinkou je šarmantná Angelica, jeho dávna milenka, ktorú zviedol na nie celkom čestné chodníčky. Obsadenie dopĺňajú obávaní piráti Černofúz (Blackbeard) a Barbossa, známy už z predchádzajúcich dielov.

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách

Johnny Depp je výborný herec a dokazuje to aj tentoraz. Jeho postava sa však začína vyčerpávať. Ešte je ale stále celkom vtipný a oceňujem aj to, že nekomentuje každý svoj skok či úspešný výkon, ako sa to niekedy stáva pri hrdinoch z iných filmov. Penélope Cruz je Johnnymu naozaj rovnocenným partnerom. Jej Angelica je svojrázna a odvážna. Pre mňa je najpodstatnejšia prirodzenosť, ktorou viac-menej oplývajú všetky postavy. Doplnkom príbehu je aj romantická línia mladého kňaza s morskou pannou. Áno, to sú tie bytosti, s ktorými môžete prežiť pekné chvíle, no o niekoľko desaťročí vám skrátia život. Nuž čo…

Konečný verdikt:★★★½☆

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách sú iní. S rozpočtom o tretinu menším ako v prípade tretieho dielu sa zmenšil aj počet ústredných postáv. Príbeh je jednoduchší, hoci je prvýkrát inšpirovaný knižnou predlohou. Efekty sú na vysokej úrovni, aj keď 3D formát tu veľmi potrebný (ani využitý) nie je. Uvidíme, čo prinesú ďalšie diely plánovanej trilógie.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia série, diváci dychtiaci po dobrodružstve a piráti.

Piráti Karibiku 4: V neznámych vodách (Pirates of the Carribean: On Stranger Tides), dobrodružný film, USA, 2011, 137 min., réžia: Rob Marshall, námet: Tim Powers, scenár: Ted Elliott, Terry Rossio, kamera: Dariusz Wolski, hudba: Hans Zimmer, hrajú: Johnny Depp (Jack Sparrow), Penélope Cruz (Angelica), Ian McShane (Blackbeard), Kevin R. McNally (Gibbs), Astrid Bergés-Frisbey (Syrena), Sam Claflin (Philip), Geoffrey Rush (Barbossa), Keith Richards (kapitán Teague) a ďalší.