Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

OBRAZ EMILA FILLU SA VYDRAŽIL ZA 170-TISÍC EUR

| On 20, Máj 2011

Bratislava, 30. apríla 2011 – Obraz popredného predstaviteľa českého kubizmu Emila Fillu vydražili za 170-tisíc eur, čo je viac než dvojnásobok jeho vyvolávacej ceny. Šťastný dražiteľ si hodnotné dielo vylicitoval na siedmej jarnej aukcii poprednej komerčnej aukčnej spoločnosti ART INVEST, ktorá sa uskutočnila v hoteli Carlton.


Oveľa napínavejšia licitácia sa odohrala pri dražbe obrazu Vincenta Hložníka Utečenci, vďaka ktorej jeho vyvolávacia cena 5 500 eur stúpla až na 25 000 eur. „Aukcia bola teda nielen úspešná, ale najmä zaujímavá, čo potvrdzujú aj ohlasy zberateľov. K takýmto silným momentom počas dražieb dochádza hlavne vtedy, keď sú v ponuke veľmi kvalitné diela s priaznivou vyvolávacou cenou. Cena niektorých diel v ponuke bola až trikrát nižšia ako ich pôvodná hodnota, čo bolo pre zberateľov nesmierne motivujúce,“ zhodnotil aukciu Michal Volčko, konateľ spoločnosti ART INVEST.

Galerijný obraz Emila Fillu Zátišie s klarinetom a ovocím, ktorý autor namaľoval tesne pred svojou deportáciou do Buchenwaldu, sa dlho považoval za stratený, či dokonca zničený. Dielo sa na Slovensko dostalo zo Švédska, kam si ho koncom 60. rokov odniesol emigrovaný český zberateľ. Z hľadiska námetu patrí do autorovej línie početných „hudobných“ zátiší. Tento motív sa v maliarovej tvorbe objavuje pomerne často, a to nielen vo vyobrazeniach hudobných nástrojov v zátišiach, ale aj hudobníkov a žien s mandolínami.

V prípade obrazu Utečenci od Vincenta Hložníka ide o veľmi kvalitnú ukážku jeho tvorby z rokov 1945 – 1949. V tomto období vyjadroval metaforicky a symbolicky, podobne ako jeho umeleckí súputníci, odsúdenie fašizmu a vojnového násilia. Na druhej strane sa v Hožníkovej tvorbe tejto doby objavujú diela, ktoré vyjadrujú súcit a solidaritu s vyhnancami, ľuďmi bez domova. Obraz Utečenci ukazuje zástup ľudí, idúcich do neznáma. Pôsobí ako freska, vďaka čomu sa stáva typickou ukážkou Hložníkovej tvorby tohto obdobia.

Kontakt:

Anna Salvová

Kharisma, s. r. o.

Public Relations & Promotion

Tel.: +421 (0) 948 450 550

e-mail: salvova@kharisma.sk