Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Noc literatúry vo Vihorlatskej knižnici

| On 20, Máj 2011

Humenné

Regionálni autori, regionálna literatúra a regionálna knižnica. To bol literárny maratón NOC LITERATÚRY 2011, ktorý sa vo Vihorlatskej knižnici v Humennom uskutočnil 11.mája 2011. K tomuto projektu sme sa zapojili vďaka výzve Českého centra v Košiciach.

Prvýkrát sa Vihorlatská knižnica zapojila do projektu Noc literatúry a prvýkrát na toto podujatie využila netradične terasu knižnice. Blízkosť rieky Laborec a vodopád na hrádzy dotvárali zvukovú kulisu a tým upevnili neopakovateľnú atmosféru veľmi vydareného podujatia.

Od osemnástej do dvadsiatejprvej hodiny sa účastníci podujatia vydali na netradičnú prechádzku regionálnou literatúrou. Jedinečnú atmosféru dotvárali svojou prítomnosťou samotní autori kníh. Milan Zelinka, Viera Čurmová, Radoslav Turik, Miron Zelina a Tomáš Leňo, ktorý čítal úryvok z knihy svojho otca Andreja Leňa. Asi sedemdesiat návštevníkov  tejto literárnej ochutnávky si prišlo na svoje. Boli im ponúknuté rôzne žánre literatúry.

Spisovatelia čítali úryvky zo svojej tvorby, rozprávali o svojich knihách, zážitky z písania a zapájali sa aj do diskusie. Podujatie vyprovokovalo záujem o súčasnú literatúru a aj tí, ktorí doteraz neobjavili regionálnu tvorbu boli nadšení. Mladí účastníci využili možnosť osobného rozhovoru so spisovateľom Milanom Zelinkom, držiteľom ceny Anasoft litera 2008.

Po zhodnotení projektu môžeme skonštatovať, že táto akcia bola mimoriadne pútavá, zaujímavá, nádherne odprezentovaná a podnietila mládež k ďalším aktivitám v spolupráci s Vihorlatskou knižnicou. Odozva bola mimoriadne priaznivá, zo strany spisovateľov, aj zo strany divákov, ktorí sa v knižnici cítili veľmi príjemne a už teraz sa tešia na ďalší ročník.

 

Noc literatúry 2011 pripravila Vihorlatská knižnica v spolupráci s Českým centrom, zastúpením Európskej komisie na Slovensku, Generali Slovensko a združením zahraničných kultúrnych inštitútov EUNIC.

Za vypracovanie scenára a jeho realizáciu ďakujeme Mgr. Dane Weisovej a študentom Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom.