Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kassaboys – Kunstuniformen

| On 20, Máj 2011

Krokus Galéria Vás srdečne pozýva na výstavu košickej umeleckej skupiny Kassaboys s názvom Kunstuniformen v kurátorskej koncepcii Lenky Kukurovej. Kassaboys vytvorili súbor uniforiem a hodností, ktoré sú určené pre umelcov a umelkyne a označujú ich postavenie na umeleckej scéne. V závislosti na počte vlastných výstav a prestíži galérie je umelcom pridelená hodnosť, ktorá ich už na prvý pohľad zaraďuje do istej kategórie dôležitosti. Uniformy, ktoré sú vhodné predovšetkým na vernisáže, ale aj na bežné používanie, pomáhajú divákom zorientovať sa v komplikovanej hierarchii osobností vizuálneho umenia. Rozdelenie umelcov na rovných a rovnejších je zároveň užitočné i v rámci umeleckej scény. „Vyhneme sa tak únavným rozpravám o tom, kto, kde a s kým vystavoval“ konštatujú Kassaboys.

Systém hodností a tomu zodpovedajúcich uniforiem je vytvorený na základe tabuliek Ministerstva školstva (CREUČ), ktoré triedia umelecké aktivity do jasných kategórií. Umelecké uniformy sú na jednej strane paródiou na problematické členie umenia podľa hierarchickej stupnice, no na druhej strane priznávajú umeleckej sfére rovnakú dôležitosť, akú má v spoločnosti napríklad armáda alebo polícia. Postavenie súčasného vizuálneho umenia na Slovensku je niekde hlboko pod čiarou dôležitosti, čomu dlhodobo zodpovedá vládna politika aj pomerný nezáujem verejnosti. Podľa starej ľudovej múdrosti „šaty robia človeka“. Sú uniformy tým, čo umelci okrem vlastnej kreativity na zviditeľnenie potrebujú? Kunstuniformen sú pokusom navrátiť umeniu v spoločnosti dôležitosť.

K vytvoreniu uniforiem pre umelcov boli Kassaboys inšpirovaní aj prostredím košického Kulturparku, ktorý bol do nedávnej minulosti kasárňami a armádnymi skladmi, a v ktorom majú Kassaboys v súčasnosti ateliér.

Umeleckú skupinu Kassaboys tvoria košickí umelci Radovan Čerevka (*1980), Tomáš Makara (*1982), a Peter Vrábeľ (*1982). Skupina vznikla v roku 2006 v Košiciach a zrealizovala niekoľko spoločných výstav: „Pracujeme s pojmami akými sú lokálpatriotizmus a centralizmus, demokracia a nacionalizmus, alebo s legendárnym archetypom tragického umelca z umeleckej periférie.“ Najväčšiu pozornosť vzbudil projekt Museum (2010), v ktorom Kassaboys zhmotnili protimaďarské výroky politika Jána Slotu ako kuriózne a zároveň smiešne muzeálne exponáty.

Lenka Kukurová, kurátorka a kunsthistorička, vyštudovala dejiny umenia na FF UK v Bratislave. V súčasnosti sa vo svojej dizertačnej práci na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe zaoberá skúmaním pojmu a prejavov súčasného politického umenia.

Kurátorka výstavy: Lenka Kukurová

Otvorenie výstavy: utorok, 17.5.2011, 19.00

Trvanie výstavy: 18.5.-17.6.2011

Miesto konania: Krokus Galéria, Námestie 1. mája 3, 81106 Bratislava

Otvorené: Po. – Pia. 15.00 – 19.00 (a na základe telefonickej dohody)