Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | December 10, 2018

Scroll to top

Top

Macko Pú – hlad je veľký pán

Macko Pú – hlad je veľký pán

| On 16, Máj 2011

V kinách od 12. 5. 2011.

Všetko sa to začalo v roku 1926. Britský (konkrétne škótsky) spisovateľ Alan Alexander Milne vydal knihu „Winnie-the-Pooh“, v ktorej sa po prvýkrát spomína malý Macko Pú. O dva roky neskôr vydáva pokračovanie. Medzitým sa tento nový fenomén rozšíril do celého sveta. Príbehy sympatického hlavného hrdinu a jeho priateľov zo Stoakrového lesa upútali obrovské množstvo detí. Aby sa povedomie o ňom šírilo ďalej, preniesli ho aj do sveta pohyblivých obrázkov. Nikdy sa však neobjavil na veľkom plátne. Až doteraz.

Macko Pú – hlad je veľký pán

Macko Pú sa jedného dňa prebudí (teda, zobudia ho) a začne pociťovať neuveriteľný hlad. Prvá myšlienka, samozrejme, smeruje k riešeniu tejto situácie. Keď po úpornom snažení zistí, že sa v jeho dome nenachádza žiadny med, rozhodne sa ho okamžite vyhľadať. Stretáva svojich priateľov, medzi ktorých patrí aj smutný I-áčik. Úbohý somárik stratil chvost, a tak sa začína pátranie po cennom artefakte. Navyše, čoskoro sa objaví tretí problém. Ich spoločný známy, chlapec Christopher Robin, záhadne zmizol a zanechal po sebe iba list. Sova ho síce dokáže prečítať, no uplatní jeden z princípov kódovania a dekódovania Stuarta Halla a text interpretuje po svojom. Tým dostane celú partiu do značne komplikovanej situácie…

Keď som sa dozvedel, že sa do kina chystá nový príbeh môjho detského hrdinu, bol som nadšený. Vidieť v dnešnej dobe rozprávku spracovanú klasickou animáciou, to je veľmi výnimočné. Tvorcovia postupovali systémom podobným Simpsonovcom. Ponechali všetky vizuálne elementy, ktoré robia seriál úspešným (pridali iba tieňovanie) a preniesli ho na plátno vo väčšej minutáži. Vidíme teda starého známeho v starom známom šate. Jednoducho, v tomto prípade sa musíte preniesť do svojich detských čias. Aj keby ste nechceli.

Macko Pú

Tvorcom slúži ku cti, že aj na pomerne malom priestore (film trvá len niečo vyše hodiny) dokázali do príbehu vsunúť niekoľko poučných prvkov. Deti sa tak dozvedia napríklad aj to, čo je to vlastne trvalka. Ďalším pozitívom je forma rozprávania. Dej sa odohráva na stránkach knihy, v ktorej jednotlivé postavičky ožívajú. Opäť tu vidieť nenápadné a hlavne nenásilné navádzanie malého diváka, aby sa k literatúre neobracal chrbtom. V našom virtuálnom a pretechnizovanom svete občas potrebujeme utiecť do sveta vlastnej fantázie.

K slovenskému dabingu, ktorý je pri audiovizuálnych dielach pre divákov do 12 rokov zo zákona povinný, nemám výhrady. Hlasy jednotlivých hrdinov sú jemné a sympatické. Každá postavička je špecifická a spoluvytvára veselé lesné spoločenstvo, v ktorom nie je nikto dokonalý. To v istej miere prispieva k reálnosti charakterov. Ak teda máte v sebe kúsok dieťaťa (prípadne vlastné deti) a túžite po pokojnej hodinke strávenej mimo dosahu rušného vonkajšieho sveta, vaše kroky by mali smerovať na tento film.

Konečný verdikt:★★★★☆

Macko Pú je snímka, na ktorú som dlho čakal. Známy hrdina v klasickom spracovaní na veľkom plátne ponúka všetko, čo by mal – veselé charaktery, dynamický dej a príjemné hravé vyznenie. Navyše, pred začiatkom vám premietnu aj zaujímavý krátky príbeh o Nessie, známej príšerke z jazera Loch Ness.

Cieľová skupina:

Malí diváci a ich rodičia, ľudia s kúskom dieťaťa v sebe, ako aj všetci dospelí spomínajúci na svoje detstvo.

Macko Pú (Winnie the Pooh), animovaný film, USA, 2011, 69 min., réžia: Stephen J. Anderson, Don Hall, literárna predloha: A. A. Milne, kamera: Julio Macat, hudba: Henry Jackman, hrajú (v slovenskom znení): Ján Greššo (Rozprávač), Dušan Kaprálik (Macko Pú), Michal Hudák (I-áčik), František Kovár (Sova), Patrik Žiaran (Christopher Robin), Štefan Richtárech (Prasiatko), Janette Švoňavská (Kanga), Mária Bernátová (Rú), Igor Krempaský (Zajac), Marián Slovák (Tiger), René Jankovič (Späťson) a ďalší.

Komentáre

  1. Veronika hovorí:

    a bála som sa, že detské kino rozprávky už budú len 3D a viac.. :)

  2. Kibana hovorí:

    Mam rada animovane filmy, a tak som isla do kina aj na tento film. Nepslnil moje ocakavania. Zanechal vo mne pocit, ze Macko Pu bol hlupacik, ktor myslel hlavne na svoje hladne brucho a na med. Samozrejme bolo tam par pokusov zobrazit v inom svetle, ale tie nestacili, aby zmenili celkovy pocit z filmu. Boli sme sme sklamani vsetci traja co sme boli v kine a milujeme knihy o Mackovi Pu.