Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Orol deviatej légie – tanečníci v rímskej zbroji

Orol deviatej légie – tanečníci v rímskej zbroji

| On 13, Máj 2011

Tanečníci povstali, aby spolu bojovali a našli zlatého orla, pýchu rímskej ríše. Channing Tatum a Jamie Bell sa stretli vo filme, ktorý je opäť pre baby.

Vychádzajúc z názvu a oficiálneho distribučného textu by človek povedal, že tento film bude o dákom orlovi a ťažkých bojoch. Rozprávanie má síce svoje intro, ktoré sa začína peknou akciou, no privádza nás do úplne iného dejového prostredia. Nakoniec príbeh miesto rinčania zbraní ohraničuje vzťah dvoch mužov. O nich sa v istom zmysle dá hovoriť ako o dvoch princoch. O pôvode a vznešenom cieli Marcusa Aquili (Channing Tatum) vieme celý čas a vo svojej podstate je to klasický stereotyp – syn, ktorý chce prinavrátiť česť rodine, ktorú stratil jeho otec. Na druhej strane stojí Esca (Jamie Bell), princ v kruhoch starých Angličanov. Ten nestratil vážnosť mena jeho rodiny, ale svoju vlastnú slobodu.

V priebehu filmu sa nevynárajú žiadne vážnejšie dejepisné problémy a tak jediná úvaha, ktorá stojí za povšimnutie je otázka vzťahu pán – sluha. V Orlovi deviatej légie stačila jedna Hadrianova stena na to, aby sa spoločenské statusy premiešali. Kde je kto pánom a kde kto otrokom? Hranica medzi týmito dvoma svetmi nie je vždy taká priama ako tá, ktorou prešli hrdinovia najnovšej snímky pripomínajúcej o rok staršieho Centuriona.

Z technického hľadiska treba vyzdvihnúť peknú farebnosť a uveriteľnú rímsku architektúru. Pri niektorých záberoch som sa cítila akoby som sa stala súčasťou známej počítačovej hry Ceasar. Na plátne to však nebola spomenutá hra, ale maďarské scenérie. Okrem budov sa pod velením Channinga na plátne objavili aj maďarský herci ako, napríklad, István Göz či Zsolt László. Neboli to ale ich herecké výkony, no nízky rozpočet, ktorý vyšklbal orlovi zopár pier. A tak divák prišiel, napríklad, o krvavé scény a dych vyrážajúce efekty. Na druhej strane, niekto presne túto zmenu uvítal a práve takého diváka zaujali detaily, akými bola, napríklad, rímska maska v potoku na severe.

Konečný verdikt:★★★☆☆

Za zvýšenie nákladov by určite stálo zamestnať akéhosi overovača faktov a sliediča po nelogickostiach. Napríklad, celkom zvláštna je scéna, keď anglicky hovoriaci Riman ukazuje na Escu s odvolaním na jazykovú bariéru Rím – Anglicko „on hovorí ich rečou“, akoby on po anglicky nevedel. Pravdaže, na britských ostrovoch sa v roku 140 hovorilo gaelsky, aspoň tak to ukazuje film.

Cieľová skupina:

Všetci od dvanásť, ktorí sa práve ocitli v kine a tam práve nedávajú nič iné.

Orol Deviatej légie (The Eagle), dobrodružno-historická dráma, koprodukcia (USA, Veľká Británia), 2011, 114 min., réžia: Kevin Macdonald, scenár: Jeremy Brock, kamera: Anthony Dod Mantle, hudba: Atli Örvarsson, hrajú: Channing Tatum (Marcus Aquila), Jamie Bell (Esca), Mark Strong (Guern), Donald Sutherland (strýko Aquila)a ďalší.