Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kam do divadla

Kam do divadla

| On 10, Máj 2011

Nič zaujímavé v dnešnom divadelnom programe? Alebo naopak neviete, čo si vybrať?

Iba v našom hlavnom meste žije okolo štyridsať divadiel. Nestačí? Ak sa nájde trpezlivec, ktorý spočíta všetky divadlá na Slovensku, nech sa páči… Profesionálne či ochotnícke súbory pravidelne predstavujú svoju činohernú tvorbu, okrem ktorej môžeme zhliadnuť pohybové, hudobné aj bábkové inscenácie. Tým tvorivým pádom je skutočne z čoho vyberať. Navyše, vždy máme cennejšiu možnosť voľby.

Koľkokrát sme si priali prežiť istý čas v koži buď obľúbenej, alebo čisto nezvyčajnej postavy? Určite sme si neraz v divadle, pri filme, prípadne pri knihe pomysleli, že by sme sa zachovali odlišne. Teraz máme príležitosť. Vychutnajme si predstavenie bez vstupeniek, bez osvetlenia alebo potlesku i mimo bezpečia očíslovaného miesta v obecenstve a staňme sa aktérmi. Riaďme sa nápisom, ktorý kedysi dávno visel nad bránou slávneho alžbetínskeho divadla The Globe: totus mundus agit histrionem (celý svet je javiskom).

divadlo-sala

Že sa nám nestávajú divadelne zaujímavé situácie? A čím je inšpirované divadlo, ak nie životom? Podľa charakteristiky je predpokladom situácie v dráme stretnutie. Vzniká zo zblíženia, styku, rečového prejavu medzi osobami, nie z ťukania do plastovej abecedy pred svietiacou obrazovkou. Takisto ani smajlíky nikdy nenahradia osemdesiat percent komunikácie. Začnime reálnejšie a intenzívnejšie žiť prítomnosť s otvorenejšími očami a prístupnejším postojom. Všímajme si ľudí, veci a priebeh udalostí okolo seba pozornejšie, nechajme sa nimi uchvátiť, zapojme sa do vznikajúcich vzťahov, malinkých usmiatych okamihov, ale aj ozrutánskych smutných chvíľ, a opačne. Spoznávajme a obdivujme scénografiu a hudbu vzrušujúceho sveta, priestorové usporiadanie, či len existenciu bytostí, javov a objektov. Dajme šancu všedným aktivitám, ktoré by sme z denného programu radšej vyškrtli, napríklad, čakanie na zastávke, cestovanie autobusom, vystávanie radov, kráčanie po ulici. S našou pomocou sa z nich môžu stať nielen strpiteľnejšie, ale aj optimistickejšie činnosti. Zakúsme medzi sebou v zmysle drámy pravé “dramatické“ situácie. Nech sa nás dotýkajú nielen dve hodiny strávené na podujatí a týždeň spomienok v hlave (niekedy ani to nie), ale hlavne nech situácie vypovedajú za nás.

Vyberme sa preto von do divadla sveta a divadla života ako osobitá postava. Či už budeme charakter – necharakter záleží na každom z nás. “Zahrajme” svoju životnú úlohu. Nebojme sa hŕby prekážok, ktoré nás to bude stáť, aj obľúbené postavy autorov si všeličo vytrpia. Keď prekážky jedného zastavia, druhého posilnia, buďme tými druhými. Nešetrime viac na životnej námahe, ktorú obetujeme, pretože „Náš život má takú cenu, akým úsilím sme zaň zaplatili“ (Francois Mauriac).