Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Folk stále žije a prekvitá (Fleet Foxes – Helplessness Blues)

Folk stále žije a prekvitá (Fleet Foxes – Helplessness Blues)

| On 06, Máj 2011

Len malému počtu skupín sa podarí natoľko etablovať debutom, aby sa z nich stali svetové hviezdy. Dokázať osloviť akustickými folkovými piesňami na dnešnej hudobnej scéne, do ktorej čím ďalej, tým viac preniká elektronika, si vyžaduje charizmu a dobrý nápad. Úspešný recept ponúka formácia Fleet Foxes, ktorá to dokázala v roku 2008 a teraz pokračuje vo svojom úspešnom ťažení.

Fleet Foxes

Vraví sa, že v jednoduchosti je krása a v súvislosti s ich tvorbou treba dodať, že aj porozumenie a prirodzenosť. Práve v čase, keď sa pomaly vytráca využívanie živých nástrojov si šestica Američanov zo Seattlu uvedomila ich čaro a šikovne zaplnila chýbajúcu dieru. Zložili v podstate klasické folkové skladby, no pridaním väčšieho počtu hlasov a pomocných vokálov dokážu vystavať intenzívnu atmosféru aj z jednoduchých motívov. Názov albumu Helplessness Blues napovedá, že pôjde o clivé piesne o živote. I keď je to sčasti pravda, po vypočutí nebudete mať pocit smútku, ale radosti z krásnych piesní.

Zakladateľ a frontman Robin Pecknold s dlhou bradou a dlhými vlasmi vyzerá akoby žil stále v období “hippies”, čomu prispôsobuje tiež tvorbu kapely. Keby Fleet Foxes existovala pred štyridsiatimi rokmi, pravdepodobne by hudobne (aj výzorovo) zapadla do vtedajšej doby. Členovia sa netaja inšpiráciou od Bob Dylana, Neil Younga či lídra Beach Boys Brian Wilsona. Zmes tradičného folku a komorného popu dnes láka o to viac, že sa nehrá často a znie nadčasovo.

Starí bluesmani hovoria, že blues (hudba) vychádza z vnútra človeka. Keď zaznejú prvé tóny Montezuma, ozve sa Pecknoldov hlas a pridajú sa sprievodné vokály. Ani chvíľu nepochybujete o autentickosti vyvolaného pocitu. S plynúcimi minútami odhaľuje platňa nielen svoju príťažlivosť, ale aj rozmanitosť – východne znejúca Beduin Dress alebo čarovná Sim Sala Bim. Ponúka však aj priestor na zamyslenie, napríklad, meditačne ladená The Plains / Bitter Dancer. Zaujímavo znie tiež The Shrine/An Argument, ktorá začína pokojne až graduje do “súboja” troch saxofónov. Záver v podobe Grown Ocean predstavuje otvorený koniec s nádejou na minimálne rovnako vydarené pokračovanie.

Ak by Helplessness Blues ponúkal viac originálnejších miest v porovnaní so svojím predchodcom, smelo by sa dal vyhlásiť, odhliadnuc od dátumu, za album roka. Avšak šestici hudobníkov sa podarilo napodobniť rovnaký triumf, s akým si získali globálnu pozornosť. Cesta k úspechu je vždy kľukatá, preto tento počin nemožno považovať za krok späť ani stagnáciu. Dokázali, že debut nebola šťastná náhoda a budúcnosť môže priniesť ďalšie aspoň tak úprimne znejúce a skvelé albumy.

Konečný verdikt:★★★★½

Fleet Foxes – Helplessness Blues (2011), Sub Pop, Bella Union, folk