Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 19, 2019

Scroll to top

Top

Open’er Festival – Poľské Glastonbury (Festivalový sprievodca)

Open’er Festival – Poľské Glastonbury (Festivalový sprievodca)

| On 05, Máj 2011

Veľká noc je už za nami a leto sa nezadržateľne blíži. S ním prichádza obdobie dovoleniek, oddychu a čas letných festivalov. Najbližšie týždne vám predstavíme, poradíme a priblížime možnosti, ktoré Slovensko a jeho okolie v tomto smere ponúka. Za posledné roky sa festivalová ponuka rozšírila a staré osvedčené podujatia tiež nezaspali na vavrínoch. Budeme mať preto možnosť vidieť mená svetovej hudobnej scény naživo, v blízkom okolí a za rozumný poplatok.

Ako prvý prinášame najskôr sa konajúci, avšak najvzdialenejší festival. Tento rok ponúka opäť zvučné mená. Organizátori sľubujú skvelú atmosféru, niekoľko noviniek a vylepšení. Pôjde o jubilejný desiaty ročník. Za ten čas stihol vyrásť do obrovských rozmerov, spraviť si dobré meno a postupne sa vyprofiloval na najväčšiu udalosť hosťujúceho mesta Gdynia. Predstavujeme Open’er Festival.

Open’er Festival

Názov: Heineken Open’er Festival.

Dátum konania: 30. 6. – 3. 7. 2011.

Miesto: Letisko Gdynia-Kosakowo, Poľsko.

Vzdialenosť od Bratislavy: 870 km (12 hodín autom).

Lístky: 4-dňový 370 PLN (cca 94 eur).

Krátko z histórie: Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2002 vo Varšave pod názvom Open Air Festival a hlavným účinkujúcim boli The Chemical Brothers. Nasledujúci rok sa festival (ako Heineken Open’er Festival) presunul na svoje súčasné pôsobisko – Gdynia. Ďalší ročník trval dva dni, o dva roky tri dni a naposledy sa roztiahol na štyri dni, tak ako aj tento rok.

Postupne si získaval svojich fanúšikov nielen z Poľska, ale vzhľadom na atraktívnu lokalitu aj z ostatných krajín. Návštevníci prichádzajú z viac ako tridsiatich štátov. Už dva roky po sebe (2010 a 2011) dostal cenu Best Major Festival udeľovanú v Európe veľkým festivalom. Od 2008 sa hrá na siedmich pódiách naraz, samozrejme, nechýbajú ani chill out zóny a ďalšie špeciálne stany určené pre ostatné druhy umenia.

V minulosti vystúpili: Massive Attack, Pink, Snoop Dogg, The White Stripes, Placebo, Sigur Rós, Scissor Sisters, Kanye West, Björk, LCD Soundsystem, Interpol, Jay-z, Arctic Monkeys, Crystal Castles, Kings of Leon, Pearl Jam, Kasabian, Pavement.

Odporúčame vidieť v 2011: Coldplay, The National, Caribou, Chromeo, Cut Copy, Foals, James Blake, Kate Nash, M.I.A., The Wombats, The Twilight Singers.

Jednou vetou: Poľské Glastonbury so sľubnou budúcnosťou, rozumnou cenou a relatívne blízko.

Oficiálny web