Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Thor – s kladivom proti nepriateľom

Thor – s kladivom proti nepriateľom

| On 29, Apr 2011

V kinách od 28. 4. 2011.

Komiksy sú veľmi populárnym popkultúrnym fenoménom. Zobrazujú sa v nich odvážni hrdinovia, ktorí v ťažkých súbojoch bránia náš svet pred krutými nepriateľmi. Čítajú ich nadšenci túžiaci vykĺznuť z každodennej rutiny a ponoriť sa do fantastických príbehov. Špecialistom v tejto oblasti je spoločnosť Marvel. To ona stvorila množstvo známych postáv, medzi ktoré patrí zelený Hulk či zamaskovaný Iron Man. Obaja už skúsili svoje šťastie aj na veľkom plátne. Kým prvému z nich to až tak veľmi nevyšlo, druhý zožal úspech u kritikov i divákov. Teraz nastupuje na scénu ďalší zo skupiny nazvanej Avengers (teda Pomstitelia) – Thor, boh hromu a blesku, ochraňujúci ľudí svojím neodmysliteľným kladivom.

Thor

Asgard, sídlo bohov, sa stáva svedkom korunovácie staršieho syna najmocnejšieho zástupcu severského panteónu Odina. Thor bol vždy presvedčený, že zasadne na trón práve on. Vo chvíli, kedy sa ho má ujať, však do budovy vnikne niekoľko ľadových obrov. Cieľom je vziať si späť ich silu, uväznenú na tomto mieste po Odinovom víťazstve nad nimi. Po slávnej bitke bolo uzavreté prímerie, ktoré teraz porušili. Kým otec zastáva názor, že najvhodnejším riešením je na celú vec zabudnúť, starší syn má iný pohľad. Preto sa napokon rozhodne ísť do boja so skupinou svojich verných bojovníkov. Po incidente v Jotunheime, domovskej ríši ľadových obrov, je ale z Asgardu vyhnaný a príde o všetku moc. Dostáva sa na Zem, kde ho objaví skupina vedcov, sledujúcich netradičné úkazy. Významné slovo má v nej Jane Foster, ktorá je hybnou silou celého tímu. Postupne zisťuje, že Thor nie je celkom obyčajný svalnatý chlapík, ale pravdepodobne v sebe skrýva oveľa viac…

Thor

Réžie jedného z najväčších blockbusterov tohto roka sa ujal tvorca, ktorého by ste v tomto prípade zrejme nečakali. Kenneth Branagh je známym odborníkom na Shakespeara, ktorého diela už niekoľkokrát sfilmoval. Rozhodol sa vyskúšať si niečo iné a treba povedať, že sa mu to jednoznačne podarilo. Svojou skvelou réžiou dokázal, že je pripravený nakrútiť prakticky akýkoľvek film. Jeho meno bolo aj príčinou, prečo sa do obsadenia hrnulo toľko hereckých hviezd. Predstaviteľka vedkyne Jane Foster, Natalie Portman, dokonca hovorila o „úchylnosti“, v akej jednoducho musí hrať. Pri tejto snímke sa naozaj stretla skupina výborných hercov, ktorých postavy sú pre vývoj príbehu dôležité. A hoci sa bohovia a mýtické bytosti nachádzajú v popredí, vedľajšie úlohy nie sú vôbec vedľajšie.

Výrazným pozitívom je obsadenie hlavného hrdinu. Chris Hemsworth sa do svojej postavy vtelil s takou intenzitou, že si ho odteraz budeme veľmi často spájať práve s Thorom. Je príjemné sledovať generáciu mladých hercov, ktorí vedia takto precítiť svoje úlohy. Ich starších kolegov, ktorým to stále veľmi dobre „hrá“, vedie Anthony Hopkins v úlohe Odina. Hudobnú zložku zabezpečil uznávaný skladateľ Patrick Doyle, ktorého s Kennethom Branaghom spája nielen britský pôvod, ale aj účasť na čarodejníckej ságe Harry Potter.

Konečný verdikt:★★★★☆

Thor je snímka, ktorej sa zatiaľ najlepším spôsobom podarilo preniesť komiksového hrdinu do sveta pohyblivých obrázkov. Hoci je príbeh jednoduchší a originálnych prvkov v ňom nie je až tak veľa (čo ale nie je v súčasnosti až také výnimočné), akékoľvek malé chybičky v tomto smere zahrávajú do autu kvalitné herecké výkony a audiovizuálne spracovanie.

Cieľová skupina

Fanúšikovia komiksov a akčných blockbusterov s prvkami fantasy.

Thor, dobrodružno-akčná fantasy, USA, 2011, 114 min., réžia: Kenneth Branagh, scenár: Ashley Edward Miller, Zack Stentz, Don Payne, kamera: Haris Zambarloukos, hudba: Patrick Doyle, hrajú: Chris Hemsworth (Thor), Natalie Portman (Jane Foster), Tom Hiddleston (Loki), Anthony Hopkins (Odin), Stellan Skarsgård (Erik Selvig) a ďalší.