Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Medzinárodný festival veľmi krátkych filmov (“Les Très Courts”) po prvýkrát na Slovensku!

| On 29, Apr 2011

V dňoch 6.-8. mája sa simultánne v 70-ke miest v 15 krajinách po celom svete uskutoční v poradí už 13. ročník medzinárodného festivalu krátkometrážnych filmov vo formáte Très Court / Very Short.

Francúzsky inštitút na Slovensku sa podujal predstaviť toto zaujímavé podujatie po prvýkrát i slovenskému divákovi. Premietania sa uskutočnia v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Prešove.

Jedným z hlavných cieľov festivalu je hľadanie talentov v krajinách a mestách, v ktorých sa festival koná. Francúzsky inštitút preto zamýšľa využiť tento na Slovensku úvodný ročník ako štartovaciu platformu a zdroj inšpirácie pre mladých slovenských tvorcov, aby od budúceho ročníka prihlasovali svoje projekty do medzinárodnej súťaže festivalu. Odtiaľ slogan prvého slovenského vydania:

„V roku 2011 si pozrite Medzinárodný súťažný výber!

V roku 2012 prihláste svoj film a zúčastnite sa medzinárodnej súťaže!“

Festival vznikol v roku 1999 so zámerom propagovať filmy vo formáte „Très Court“ („veľmi krátky“), t.j. s dĺžkou maximálne 3 minúty (okrem úvodných a záverečných titulkov). Festival prezentuje filmy z celého sveta od ostrieľaných tvorcov i od talentovaných debutantov, realizované často za minimálne náklady. Vďaka tomu odhaľuje nové talenty a stimuluje kultúrnu diverzitu všade, kde sa koná.

Festival pozostáva z viacerých sekcií. Hlavnou sekciou je Medzinárodný súťažný výber, v ktorom sa v tomto roku predstaví 46 filmov. Tieto filmy sú každoročne vyberané asi z 1000 prihlásených. Medzinárodná porota udeľuje Veľkú cenu, Cenu za 2D/3D animáciu a Cenu za originalitu. Štvrtá cena, Cena publika sa určí na základe hlasovania divákov z celého sveta.

V roku 2009 vznikla nová súťažná sekcia festivalu nazvaná Parole de Femmes – Slovo žien. Táto sekcia je zameraná na filmy nakrútené režisérkami alebo venujúce sa ženskému uhlu pohľadu. Festival ponúka i výber filmov pre deti s názvom Très Courts Familial (Rodinný výber).

Viac na

www.trescourt.sk

www.trescourt.com