Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Neznámy – bez identity v Berlíne

Neznámy – bez identity v Berlíne

| On 22, Apr 2011

V kinách od 21. 4. 2011.

Príbehy o stratách identity a paranoidných myšlienkach sú veľmi obľúbené. Vždy ich sprevádzajú vysoké očakávania, pretože predstavujú špecifickú podskupinu kinematografie spojenú s nezvyčajným obsahom. Základným prvkom je záhadná zápletka, ktorej rozmotanie je úlohou nielen pre hlavného hrdinu, ale aj pre diváka. Španielsky režisér Jaume Collet-Serra sa rozhodol nakrútiť film s nepredvídateľným koncom. Maximálne ho môžete trochu tušiť, no detaily vás prekvapia. Poďme však pekne poporiadku.

Neznámy

Do zasneženého Berlína prichádza Dr. Martin Harris s manželkou Liz, aby sa zúčastnili vedeckej konferencie o biotechnológiách. Z letiska odchádzajú priamo do luxusného hotela, kde ich čakajú dve nepríjemné prekvapenia. Rezervovaná izba nie je voľná a navyše si na letisku zabudli kufor. Martin sa rozhodne vrátiť sa a nájsť ho. Počas cesty zažije nepríjemnú haváriu, v dôsledku ktorej sa dostane do kómy. Po štyroch dňoch sa prebúdza na lôžku v nemocnici. Postupne si spomína na okolnosti pred nehodou, medzi ktoré patrí aj príchod do hotela. Necíti sa dobre, no napriek tomu sa rozhodne vyhľadať svoju ženu. Nájde ju na konferencii, ale ona ho nespoznáva. Po jej boku zrazu stojí iný muž, ktorého meno je… Dr. Martin Harris!

Spomínaný režisér Collet-Serra začínal svoju kariéru ako tvorca hudobných videoklipov a reklám. Ako napokon aj viacerí z jeho kolegov. Známy sa stal predovšetkým remakeom hororu Dom voskových figurín či psychologickým hororom Orphan. Jeho zameranie bolo teda jasné. Teraz sa rozhodol skúsiť šťastie s iným typom filmu. Prináša nám akčný triler, ktorý nesie všetky znaky moderného reprezentanta svojho žánru.

Neznámy

Príbeh snímky nie je úplne jednoznačný. Na začiatku nám tvorcovia predstavujú manželský pár, ktorý je spolu päť rokov a očividne im to ladí. Po krátkej chvíli sme vtiahnutí do akčného deja, ktorý vystrieda pokojnejšie pretĺkanie sa hlavného hrdinu pri uvažovaní nad vlastnou existenciou. Akcia však opäť na seba nenechá dlho čakať a nepustí nás až do konca. V ňom prichádza rozuzlenie, ktoré diváka uspokojí. Všetko do seba pekne zapadne, no to ešte nie je celý príbeh…

Adaptovaný scenár Olivera Butchera a Stephena Corwella, ktorý vznikol na základe knihy Didiera van Cauwelaerta, ponúka veľa kreativity. Spolu s vynikajúcim technickým spracovaním ide o záruku kvalitného zážitku. Je to tak, aj keď sa snímka nevyhla niekoľkým nepresnostiam a klišé. Myslíte si, že v Berlíne si môžete z mobilu zavolať odkiaľ len chcete? Omyl, na niektorých verejných miestach tam totiž zrazu nie je signál! Toľko jeden príklad za všetky. Ak však filmu podobné veci odpustíte, určite nebudete sklamaní. A rozhodne ani z hereckých výkonov. Hlavného hrdinu stvárňuje tradične skvelý Liam Neeson, ktorého úlohu budú zrejme viacerí z vás spájať s tou vo filme 96 hodín. Opäť tu máme v jeho podaní rozhodného hrdinu, ktorý tentokrát nezachraňuje svoju dcéru, ale samého seba. Z širokého kolektívu, do ktorého patria aj sympatické predstaviteľky manželky Liz a taxikárky Giny, treba ešte spomenúť legendy. Sú nimi Bruno Ganz (známy z Pádu tretej ríše, kde podal strhujúci výkon pri zosobnení Adolfa Hitlera) a Frank Langella (mohli ste ho vidieť ako Richarda Nixona v snímke Duel Frost/Nixon).

Konečný verdikt:★★★½☆

Neznámy ponúka predovšetkým zaujímavú zápletku, postavenú na strate identity. Hlavný hrdina musí prekonať množstvo prekážok, aby sa dostal k objasneniu celej záhady. Na tejto ceste však, našťastie, nie je sám.

Cieľová skupina

Tento typ filmov je skôr mužskou záležitosťou, ale ak sú medzi čitateľkami tejto recenzie aj fanúšičky Liama Neesona, nemali by váhať.

Neznámy (Unknown), akčný triler, koprodukcia (Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Kanada, Japonsko, USA), 2011, 113 min., réžia: Jaume Collet-Serra, scenár: Oliver Butcher a Stephen Corwell, kamera: Flavio Labiano, hudba: John Ottman a Alexander Rudd, hrajú: Liam Neeson (Dr. Martin Harris), Diane Kruger (Gina), January Jones (Elizabeth Harris), Bruno Ganz (Ernst Jürgen), Frank Langella (Rodney Cole) a ďalší.

Komentáre

  1. Marek hovorí:

    s tou kreativitou nesúhlasím, scenár originalitu nevidel ani zďaleka…po technickej stránke ale skvele spracovaný film