Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | October 15, 2018

Scroll to top

Top

Kronos Quartet, Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen – UNIKO

Kronos Quartet, Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen – UNIKO

| On 21, Apr 2011

Kronos Quartet je hudobná veličina. Značka, za ktorou sa oplatí ísť. Viem, znie to ako reklamný slogan na športový odev, ale v tomto prípade nejde o marketingový ťah. Kvalitu produkcie tohto amerického zoskupenia už preveril čas. Od roku 1973, kedy toto sláčikové kvarteto založil huslista David Harrington, už vydali desiatky albumov a svoju virtuozitu predviedli veľakrát i naživo. Spolupracovali s mnohými svetoznámymi skladateľmi súčasnej hudby, medzi ktorých patria aj Terry Riley, Arvo Pärt, Philip Glass či Steve Reich, za ktorého opus Different Trains získali cenu Grammy. Kronos Quartet sa okrem vážnej hudby venujú interpretácii ľudovej hudby, world music i modernej experimentálnej tvorbe.

Kronos Quartet, Kimmo Pohjonen, Samuli Kosminen – UNIKO

Dôkazom tejto širokospektrálnosti je aj album Uniko, ktorý nie je novinkou v pravom zmysle slova. Ide o štúdiovú nahrávku rovnomenného audio-vizuálneho projektu, ktorý mal svoju premiéru na festivale v Helsinkách v roku 2004. Hudbu pre tento projekt skomponovali dvaja talentovaní fínski skladatelia – performeri. Kimmo Pohjonen, prezývaný „akordeónový terorista“, známy predovšetkým svojimi extravagantnými koncertami. Druhým otcom projektu Uniko je Samuli Kosminen – vychýrený maestro samplingu. Nedá mi nespomenúť ešte jedno meno, ktoré sa podpísalo na fenomenalite tohto zvukového záznamu. Je ním islandský producent Valgeir Sigurðsson, známy spoluprácou s Bjork, pričom jedným z jeho posledných úspechov je kolaborácia so švajčiarskou speváčkou a multiinštrumentalistkou Oliviou Pedroli na albume The Den.

Album otvára skladba Utu. Začína elektronickým introm, ktoré sa pomaly rozplynie v melancholickú husľovú kompozíciu. V priebehu pár minút skladba naberie na dynamike a rytmike, pripojí sa Pohjonen s MIDI akordeónom a Kosminen s elektronickými beatmi a rôznymi samplami. Sme svedkami unikátneho súzvuku ambivalentných hudobných žánrov. Som nadšený, a to sme len pri prvej skladbe. Nadšenie sa však s pribúdajúcimi minútami posluchu nevytráca, práve naopak, stupňuje. Plasma, druhá skladba albumu, používa podobné výrazové prostriedky ako Utu, len páni ubrali plyn. Neha sa tu snúbi s vášňou a veľmi im to pristane. Särmä je iná, najmä úvodom. Hlboké dunivé beaty a sample, jemné sláčiky a prichádza (nie prvý ani posledný krát) vokál, ktorý upomína šamana prihovárajúceho sa k svojim predkom.

Na celom albume cítiť vplyvy tradičnej fínsko-laponskej kultúry. Kronos Quartet opäť potvrdzujú svoju multifunkčnosť i slabosť pre etnické motívy. Prichádza Kalma, skladba s veľmi pomalým rozjazdom a uhrančivou fínskou atmosférou s nádhernou husľovou linkou. Nie je núdza o rôzne elektronické (pa)zvuky, ktoré k Uniko jednoducho patria. A beaty takisto. Sú tlkotom srdca tejto nahrávky. Kalma sa zmení v Kamalu, veľmi dramatickú ťažkú skladbu, ktorá má v sebe niečo zlovestné. Predposlednú Emo otvára Kimmo Pohjonen na akordeóne. Je to druhá najrozsiahlejšia vec na albume a rôznorodosť jej nemožno uprieť. Kronos Quartet a fínske duo Pohjonen/Kosminen si nádherne kontrujú a vzájomne sa predvádzajú, avšak priateľsky. Žiadna rivalita, sú to tímoví hráči. Príbeh uzatvára kompozícia Avara, ktorá je dôstojným epilógom tohto opusu magnum.

Konečný verdikt:★★★★★

V úvode som písal, že Kronos Quartet je hudobná veličina. Značka, za ktorou sa oplatí ísť. To isté platí aj v prípade Uniko. Tak neváhajte a ochutnajte. Bon appétit!

Vypočujte si ukážku.

Kronos Quartet, Pohjonen, Kosminen – UNIKO, 2011, Ondine, avantgarde neoclassicism

Komentáre

  1. david hovorí:

    Ukážka znie geniálne, som zvedavý aké pocity vyvolá celý album!