Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Správny chlap

Správny chlap

| On 19, Apr 2011

Posledné roky priniesli na Slovensko množstvo „palácových kín“, ktoré preferujú najmä americký mainstream, kde sa pomocou nákladnej grafiky dokáže vyrobiť dokonalá kráska či dokonalý zločinec. Všetko je perfektné a podložené nevyvrátiteľnými argumentmi. Na druhej strane však stále existuje zopár klubových kín, kde filmy často netúžia po dokonalosti. Prostredie je všedné, postavy sú nepríťažlivé, nevyrovnané a istým spôsobom aj čudné. Týmto spôsobom môžeme poslednú Molandovu snímku veľmi obšírne charakterizovať.

Správny chlap

Prvý záber predstavuje detail mužskej tváre. Tvár, ktorá ešte pred chvíľou „sedela“, a odpykávala si dvanásťročný trest za vraždu. Ulrik (Stellan Skarsgård) bol (resp. je) členom istej formy gangu, ktorá rovnako ako celý príbeh pôsobí komicky. Hlava gangu Jensen (Bjørn Floberg) mu podá pomocnú ruku vo forme ubytovania, práce a zbrane na skoncovanie s udavačom. Príbeh vôbec nie je priamočiary, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať. Dosiahnutie cieľa Ulrikovi komplikujú peripetie s domácou, v autodielni a v rodine. Myšlienku na pomstu však vytláča túžba po vzťahu s dospelým synom. Film je vystavaný na zaujímavých a vtipných situáciách, preto už viac neprezradím.

Nórsky režisér Hans Petter Moland nepatrí medzi nováčikov. Má za sebou zopár úspešných natáčaní, v niektorých prípadoch so zmieneným Skarsgårdom. Za spomenutie určite stojí Aberdeen, ktorý upriamuje pozornosť na problémy s rôznymi formami závislostí, či emigráciu v The beautiful country. Pri komparácií dvoch titulov s najnovším dielom narazíme na jednu z hlavných línií príbehov – rodinu. Problém rozpadu rodiny z rôznych príčin a jeho dopad na jednotlivých členov.

Správny chlap

Zvláštnu kapitolu si vyžaduje osobnosť Stellana Skarsgårda. Začínal vo švédskej kinematografii, ale v súčasnosti je známy aj za „veľkou mlákou“ z role Willovho otca v druhej a tretej časti Pirátov z Karibiku.

Správny chlap má, ako som už spomenula, množstvo rovín. Bizarnosť, komickosť a v neposlednom rade aj paródiu. Terčom sa stali klišé využívané najmä v gangsterkách. Gang predstavuje boss a jeho hlúpy poskok, ktorý je neustále zosmiešňovaný a ponižovaný. Na prezentáciu im slúži kedysi nový, dnes už len vyleštený Mercedes. Nechýba ani scéna výberu zbraní, v tomto prípade však s malou obmenou. Dílermi sa stali Turci, čím autor naráža na expanziu zahraničného tovaru. Ulrik, ako správny gangster, musí mať všetky krásne ženy, a tak sa mu takmer bez príčiny všetky dobrovoľne „odovzdávajú“. Príkladov podobného charakteru by sme určite našli viac, no podstatnou je najmä posledná scéna, v ktorej je stereotyp gangsteriek navždy pochovaný.

Cieľová skupina

Zábavu podanú netradičnými postupmi odporúčam každému, kto dosiahol aspoň tých 15 rokov a zatúžil spoznať rukopis európskej kinematografie. Nemyslím, že by niekto oľutoval, len ak by čakal postavy dokonalých ľudí.

En Ganske snill mann. Komédia. Nórsko, 2010, 103 min. Réžia: Hans Petter Moland. Hrajú: Stellan Skarsgård, Bjørn Floberg, Gard B. Eidsvold, Kjersti Holmen, Aksel Hennie, Henrik Mestad.