Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Slovák bojuje na festivale v Cannes

| On 19, Apr 2011

Krátky film z dielne FAMU boduje na jednom z najprestížnejších svetových filmových festivalov. Snímka Cagey Tigers slovenského režiséra Aramisova získal nomináciu v sekcii študentských filmov Cinéfondation na festivale v Cannes. Projekt Cagey Tigers vznikol na katedre hranej réžie pražskej FAMU v dielni Věry Chytilovej a Jasmin Blaževič. Už samotná nominácia na 64. ročník festivalu v Cannes je obrovský úspech. Iné české filmy sa v oficiálnom festivalovom programe nepredstavia, Českú republiku tak tento rok v súťaži reprezentuje slovenský režisér.

“Porotcovia sa pri výbere prehrýzli cez takmer dve tisícky prihlásených filmov, aby z nich vybrali okolo pätnásť do hlavnej súťaže. Na základe listu z Cannes si myslím, že na mojom filme ocenili hlavne jeho poetiku a moderné poňatie filmárskej “novej vlny”,“ hovorí Aramisova.

Film sa točil minulé leto v Prahe. “Bolo to dosť adrenalínové. Potrebovali sme veľa nočných záberov, ale neodhadli sme to a museli sme točiť aj cez deň so zatemnenými oknami. Teplota v miestnosti sa tak vyšplhala pod lampami nad päťdesiat stupňov, herečkám hrozil kolaps a museli sme ich každú chvíľu chladiť na balkóne, čo brzdilo natáčanie,” spomína Aramisova. Aj tak sa film vďaka veľkému nasadeniu tímu podarilo dokončiť za pár dní.

Film je príbehom o dvoch lámačkách sŕdc, najlepších kamarátkach, ktoré sa naraz zamilujú do rovnakého muža. Pritom v nich vzniká vnútorná dilema nakoľko byť čestný k svojim citom a nakoľko brať ohľad na okolie, zvlášť keď ide o najlepšiu kamarátku.

Petr Oukropec, český filmový producent o filme povedal: “Filmy režiséra Aramisova v sebe nesú mimoriadne osobitú originalitu. Pre zachytenie súčasných generačných vzťahov a pocitov režisér používa moderný jazyk, ale zároveň v nich možno cítiť to najlepšie z českej novej vlny. Potvrdzuje sa, že je to ideálna vstupenka na tak prestížne prehliadku, akou je festival v Cannes “.

Cagey Tigers nie je prvý projekt režiséra Aramisova, ktorý uspel na medzinárodnej scéne. V novembri minulého roka vyhral cenu za najlepší zahraničný film na Medzinárodnom festivale krátkych filmov v Rio de Janeiro. Snímka Nora sa mi páči sa presadila medzi 2760 prihlásenými filmami z 98 krajín. Či dostane ocenenie aj za Cagey Tigers sa dozvieme už 20. mája, kedy sa v Cannes uskutoční oficiálne vyhlásenie výsledkov kategórie.