Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

TV on the Radio – Nine Types of Light

TV on the Radio – Nine Types of Light

| On 16, Apr 2011

Po troch rokoch prichádza brooklynská formácia s novým albumom, zvukom a pohľadom na svet. Predošlá platňa Dear Science dosiahla mimoriadny úspech a katapultovala skupinu do najvyššej hudobnej ligy. Nasledovalo osemnásťmesačné turné, o ktorom sa spevák Tunde Adebimpe vyjadril, že keby trvalo čo i len o deň viac, dnes by sme nepočúvali Nine Types of Light a TV on the Radio by bola minulosťou.

TV on the Radio

Obdobie po vydaní predchádzajúceho úspešného albumu znamenalo ťažkú skúšku v histórii kapely. Dostali sa na vrchol, vydali sa na svetové turné, stali sa známymi a ich piesne zaraďovali do soundtrackov hollywoodskych filmov a seriálov. Začali sa venovať sólovým projektom (gitarista/producent Dave Sitek nahral Maximum Balloon, Tunde spolupracoval s Massive Attack, gitarista Kyp Malone vydal debut Rain Machine), prešli pod iné vydavateľstvo a nedávno sa zverejnila správa o diagnostikovanej rakovine pľúc basgitaristu.

Našťastie vytrvali spolu, zomkli sa a výsledok znie, napriek všetkým spomínaným negatívam, radostnejšie než predošlé počiny. Kým v Dear Science našli mnohí politický odkaz, konkrétne kritiku Bushovej politiky (nikto z členov to doteraz nepotvrdil), posledný album nemá jasný odkaz. Najčastejšou témou je láska, avšak nie v zmysle “ľúbi, neľúbi”. TV on the Radio píšu skladby, nad ktorými musí poslucháč premýšľať a vysvetlenie nikdy neskrýva univerzálnu pravdu, skôr myšlienku na zamyslenie.

Prvý singel Will Do upozorňoval na poslucháčsky prístupnejší a širšej verejnosti prijateľnejší zvuk. Kapela neupustila od experimentálneho prístupu, ale tentokrát znie výsledok viac popovejšie a komerčnejšie, samozrejme, v dobrom zmysle. Ľahšia stráviteľnosť neubrala na sile ich hudby, len ju priblížila. Pozitívnejšie texty tiež znamenajú obrat od doposiaľ skľučujúcich, miestami paranoidných veršov a výsledok zanechá v človeku viac energie, ako mu vezme. V skutočnosti je totiž rozdiel medzi obdivovať a mať rád.

Desať piesní vytvára dokopy eklektickú mozaiku vplyvov a každý si má šancu nájsť “to svoje”. Americká formácia bola vždy známa svojím širokým záberom od electro, cez indie rock či free jazz po soul a funk. Zástup rozličných aj špecifických nástrojov, za všetky spomeniem bendžo v Killer Crane, dodávajú neopočúvaný nádych. Celé zaobaľuje spevákov charakteristický hlas, schopný nadobúdať mnohé podoby a evokovať širokú škálu pocitov.

Konečný verdikt:★★★★½

Nine Types of Light nesymbolizuje krok späť ani posun k masám. Skôr sa dá chápať ako oddychový počin šikovných muzikantov, ktorí nechcú stoj čo stoj robiť dieru do sveta každým ďalším albumom. Napriek tomu badať množstvo orginálnych nápadov, zmyselných formulácii a nezvyčajných hudobných zvratov. Triezvo pracujú s vlastnými ideami, nezahlcujú nimi priestor, lež ich po kúskoch servírujú. Zdalo by sa, že smerujú od alternatívy a experimentu do mainstreamu, no oni sa uberajú k vlastným hudobným obzorom, do pomyselného stredu medzi nimi.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia pestrých albumov, ktoré hýria farbami rozličných žánrov; ideálna hudba po rozchode – rozveselí a podrží čoveka nad vodou (spevák Tunde si tiež prešiel rozchodom, čo počuť v niektorých textoch).

TV on the Radio – Nine Types of Light (2011), Polydor, art-rock, funk, electro, indie-rock