Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | May 21, 2019

Scroll to top

Top

Leto, marhule, láska a domáca

Leto, marhule, láska a domáca

| On 15, Apr 2011

Dráma, tragédia, smútok a pod povrchom tlejúca vášeň – to sú časté znaky slovenského filmu posledných rokov. Marhuľový ostrov nie je iný. Stretli sa v ňom herci a tvorcovia, ktorí pracovali na tých najvýznamnejších slovenských filmoch poslednej dekády. Objavil sa tu však aj mladý, neokukaný Peter Nádasdi. Aj vďaka nemu sa podarilo vytvoriť veľmi atmosférickú a z veľkej časti uveriteľnú snímku.

Marhuľový ostrov

„Môj život zmenila letná búrka,“ tieto slová odznievajú v prvých minútach filmu. Babika (Szidi Tobias) nás tu v rýchlosti prevedie príbehom jednej lásky. Tou to však nekončí, práve naopak. Po poetickom úvode rozohral scenárista bizarnú hru. Jednu ženu milujú dvaja bratia. A ako by to nestačilo, ona sníva len o ich otcovi. Okrem toho, že je tento príbeh okorenený maďarskou „čípóš“ paprikou a vôňou rybaciny, zaváňa aj antickou tragédiou. No na to, že je toto dielo scenáristickou prvotinou Petra Lipovského, zvládol to dobre. Značnou mierou ho však korigovala jeho manželka Szidi Tobias, pre ktorú bola vlastne úloha Babiky aj napísaná.

Najzaujímavejšou dejovou líniou bola pre mňa tá, ktorá opisuje vzťah a napätie medzi dvoma bratmi. O skvelom hereckom výkone oceňovaného Attilu Mokosa (zahral si staršieho brata Lajcsiho) netreba pochybovať. Prekvapil však Peter Nádasdi (mladší z bratov, Jancsi), nováčik na pôde celovečerných filmov. Sám priznal, že mal z natáčania strach, ktorý našťastie, pre neho aj pre diváka, rýchlo odstavil na vedľajšiu koľaj. Jeho vrcholnou scénou je tanec na stoloch s neskutočne prirodzeným a spontánnym výrazom.

Marhuľový ostrov

Okrem hereckých výkonov sa za náladou príbehu skrýva príjemná hudba Juraja Dobrakova a tiež práca jedného z najlepších slovenských kameramanov, Martina Žiarana. Jeho zručnosť sa prejavila aj v úspešnej kriminálke Mesto tieňov alebo aj v nedávnom seriáli Dr. Ludsky.

Ak nad týmto filmom váhate len kvôli jeho slovenskému pôvodu, prezradím vám, že to nebude až také zlé.  Neobľúbenosť slovenských snímok je z veľkej časti ovplyvnená našou geografickou blízkosťou k filmovému miestu. Ak v tomto susedstve čosi nehrá, len ťažko uveríme príbehu či postavám. Častou príčinou diváckych bariér býva prehnané stereotypizovanie, ktoré sa sčasti objavilo aj v Marhuľovom kokteile. Natrafíme tam, napríklad, na nepríťažlivú radodajnú krčmárku alebo pomerne mladú dedinčanku s čepcom na hlave (nech do mňa hodí kameňom ten, kto niečo také videl v poslednej dobe naživo). Režisérovi Petrovi Bebjakovi však treba uznať, že sa mu podarilo vyhnúť prílišnému štylizovaniu. Sám na margo samoty, kde sa odohrávala väčšina filmu, priznal, že bola len minimálne pozmenená pre účely natáčania.

Konečný verdikt:★★★½☆

To čo mení naše životy nemusí byť len jedna letná búrka. Každý z nás má svoj príbeh a často aj neobvyklejší ako ten Babikin. Či už sa necháte strhnúť vôňou jedného leta a či nie, Marhuľový ostrov je film, ktorý sa oplatí vidieť.

Cieľová skupina:

Odvážne scény, kde sa Szidi objaví nahá, technicky prisudzujú tento film vekovej kategórii nad 15 rokov. Ale tematicky je skôr určený zrelým ženám a mužom, ktorí čo to vedia o osudovej láske.

Marhuľový ostrov, dráma, SR 2011, 102 min., réžia: Peter Bebjak, scenár: Peter Lipovský, kamera: Martin Žiaran, hudba: Juraj Dobrakov, hrajú: Szidi Tobias, Attila Mokos, Peter Nadasdi, György Cserhalmi.

Komentáre

  1. Veronika Klindová hovorí:

    Ak sa vám zapáčil mladý Peter Nádasdi môžte sa na neho tešiť aj v pripravovanom filme Fabrika smrti: Mladá krv. A bacha na vec, bude to slovenský zabijácky horor, tak dúfam, že nám nezabije nádej v lepšiu kinemabudúcnosť Slovenska… V kinách by sa mal ukázať už túto zimu.

  2. Jozef Ovečka hovorí:

    Artblog Vám čoskoro prinesie rozhovor s režisérom filmu Marhuľový ostrov.