Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Zdrojový kód – Na Hromnice vo vlaku

Zdrojový kód – Na Hromnice vo vlaku

| On 08, Apr 2011

V kinách od 7. 4. 2011

Terorizmus je súčasťou našej reality. Bol tu už dlho, no zvýšenú pozornosť začal vzbudzovať predovšetkým po 11. septembri 2001. Spojené štáty sú svetovou veľmocou, ktorá je zo strany teroristov často ohrozovaná. Od osudného septembrového rána sa však veľa zmenilo. Boli vytvorené špecializované tímy, zjednotilo sa vedenie tajných služieb, vzniklo ministerstvo vnútornej bezpečnosti. To všetko súviselo s väčšou ostražitosťou na letiskách, železničných uzloch a iných dopravných tepnách. V najnovšej snímke Duncana Jonesa má armáda v zálohe ďalší zaujímavý projekt, označený ako Zdrojový kód…

Kapitán Colter Stevens bol výborným vojakom slúžiacim v Afganistane. Teraz sa však prebúdza vo vlaku a netuší, čo sa deje. Oproti nemu sedí atraktívna žena, ktorá ho oslovuje menom Sean. Zmätene sa pohybuje medzi pasažiermi, spoznáva prostredie. Zrazu sa zmení čas aj miesto. Kapsula, v ktorej sa ocitá, je nehostinná a stiesnená. Jeho jediný kontakt s vonkajším svetom predstavuje dôstojníčka Goodwinová. Tá mu spočiatku nechce veľa prezradiť, no čoskoro sa dozvedá, že sa odohral teroristický útok. Kapitánovou úlohou je nájsť bombu a prostredníctvom nej vypátrať neznámeho útočníka. Späť sa môže vrátiť veľakrát, ale vždy len na osem minút. Áno, je tu istá paralela s výbornou snímkou Na Hromnice o deň viac. V tomto prípade však hlavný hrdina nemá na návrat celý deň. Podarí sa mu v takých podmienkach zachrániť obrovské množstvo životov?

V roku 2009 mala premiéru sci-fi dráma Moon (Mesiac), v hlavnej úlohe so Samom Rockwellom. Naše kiná ju síce nepremietali, ale aj tunajší fanúšikovia žánru sa o nej dozvedeli. Réžiu mal na starosti neznámy Duncan Jones. Zahraniční recenzenti hovorili o novej hviezde, aj keď boli opatrní. Jeden film režiséra nerobí. Preto sa s napätím čakalo na jeho druhotinu, ktorá práve prichádza na plátna kín. Musím povedať, že Jones nesklamal. Akčný triler, ktorý nám ponúka, má všetko. Nájdete v ňom napätie, drámu, niekoľko stupňov reality aj romantický prvok. To je zmiešané do zaujímavého mixu, ponúkajúceho netradičný príbeh v netradičnom šate.

Veľkú zásluhu na celkovom vyznení snímky má predstaviteľ hlavnej úlohy. Známy herec Jake Gyllenhaal podáva strhujúci výkon. Je vydesený, neoblomný, romantický. Dokáže v sebe koncentrovať množstvo bežných ľudských pocitov, ktoré by sme u príslušníka armády možno ani nečakali. Vďaka nemu je možné vidieť, že aj vojaci sú len ľudia. A pravdupovediac, v jeho situácii je to úplne pochopiteľné. Ako by ste reagovali, keby ste sa ocitli na neznámom mieste, v neznámom čase, nevediac, čo sa to vlastne deje? Ženské postavy ústredného hrdinu prakticky stále sprevádzajú. Sympatická Christina Warrenová je s ním vo svete virtuálnom, kým Colleen Goodwinová vo svete skutočnom. Obe sú iné, no rovnako uveriteľné. Štvorlístok dopĺňa emocionálne chladný a vedecky uvažujúci doktor Rutledge. Stvárňujú ich kvalitní herci, ktorých výkony spolu s fantastickou réžiou vytvárajú pôsobivé kinematografické dielo.

Konečný verdikt:★★★★½

Zdrojový kód preberá prvky z viacerých žánrov. Spolu pôsobia výborne, čoho dôkazom sú vysoké hodnotenia recenzentov. Mňa snímka takisto zaujala a môžem povedať, že aj zasiahla. Vo chvíli, kedy píšem tieto riadky, mám stále pred očami silné emotívne obrazy. A, samozrejme, aj úchvatné zábery Chicaga, pred ktorým sa príbeh odohráva.

Cieľová skupina

Film je síce akčný a plný napätia, ale nečakajte v ňom žiadne bojové lietadlá či delostreleckú paľbu. Pri tomto diele musíte rozmýšľať (predovšetkým v jeho závere), takže ak hľadáte popcornovú zábavu, hľadajte inde.

Source Code (Zdrojový kód), akčný triler, USA, Francúzsko, 2011, 93 min., réžia: Duncan Jones, scenár: Ben Ripley, kamera: Don Burgess, hudba: Chris Bacon, hrajú: Jake Gyllenhaal (Colter Stevens), Michelle Monaghan (Christina Warren), Vera Farmiga (Colleen Goodwin), Jeffrey Wright (Dr. Rutledge), Michael Arden (Derek Frost) a ďalší.

[c foto="Summit Entertainment"]