Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Katy B – On a Mission

Katy B – On a Mission

| On 07, Apr 2011

Pri pohľade na anglickú speváčku Katy B v takmer rok starom videoklipe (viď. nižšie) sa vynára niekoľko otázok. Naozaj patrí hlas slečne v hlavnej úlohe? Prečo vyzerá ako priemerné dievča z nočného disko klubu? Oveľa zaujímavejšie sú však odpovede. Nová vlna mladých britských interpretov, ktorí prerazili do mainstreamu, vychádza paradoxne z undergoundu, a preto sa prirodzene na nič nehrajú.

Kým pred niekoľkými rokmi nikto netušil, akú hudbu si má predstavovať pod slovíčkom dubstep, dnes je považovaný za vzmáhajúci sa žáner, ktorý znie v západných tanečných kluboch. K nám postupne preniká, avšak v samotnom rodisku, v Londýne, už začína naberať rôzne vývojové formy. Prvé úspechy dosahuje aj v komerčnom svete, do ktorého prenikajú autori odchovaní na diskotékach, kde nezneli lacné remixy alebo bezduché techno.

Katy B, celým menom Kathleen Brien, bola formovaná dvomi svetmi. Prvým boli BRIT School a neskôr Goldsmiths College, známa svojím zameraním na vedu a umenie, kde vyštudovala populárnu hudbu. Viac reálnych skúseností čerpala z londýnskeho klubového života, konkrétne prostredníctvom Rinse FM (pirátskeho rádia propagujúceho grime, dubstep či drum ‘n’ bass), pod ktorým neskôr vydala svoj debut s názvom On a Mission.

Spojením teórie a praxe vznikla nahrávka, ktorá má šancu stať sa trvácnejším produktom ako väčšina podobných počinov. Mladá speváčka vyrastala v prostredí, kde znel house, dubstep a drum ‘n’ bass, teda žánre hodiace sa viac na nočnú diskotéku, než do osobného prehrávača. Z nich vychádzala pri skladaní dvanástich piesní, ale pridala aj niekoľko vlastných nápadov z iných štýlov. Miestami cítiť náznaky R&B či funky, ktoré pridávajú na pestrosti a originalite.

Skladby Katy On A Mission, Witches Brew a Perfect Stranger sú hotové produkty vhodné na okamžitú konzumáciu, stačí ich zobrať a servírovať za tepla. Nepotrebujú remixy alebo diskotékové úpravy, pretože všetko obsahujú od začiatku. Výrazné basy spolu s rytmickým základom tvoria podmaz a v popredí stojí melódia, pieseň. Kvôli tomu sa líši od ostatných interpretiek, ktorým stačí chytľavý podklad. V textoch netreba hľadať životné múdrosti, no na rozdiel od mnohých iných, človek nemusí ignorovať, čo hovoria.

On a Mission ponúka skoro hodinu intenzívne plynúcej energie provokujúcej k tancu a podobným pohybom. Veľké pozitívum pre Katy B je fakt, že sa prezentuje ako jedna z davu na parkete, čím sa lepšie vžíva do piesní. Môžeme byť radi, že na kastingu, v ktorom sa uchádzala o rolu Hermiony filmového spracovania Harry Pottera, ju poslali preč. Inak by sme boli ochudobnení o jeden talent a v nočných kluboch by znelo menej dobrej hudby.

Konečný verdikt:★★★★☆

Katy B – On a Mission (2011), Rinse, Columbia, dubstep, funky, house, R&B