Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | November 20, 2018

Scroll to top

Top

Hlavne nezáväzne – len žiadne city

Hlavne nezáväzne – len žiadne city

| On 04, Apr 2011

V kinách od 31. 3. 2011.

Kanadský režisér a producent slovenského pôvodu Ivan Reitman je známy predovšetkým svojou kultovou sériou Krotitelia duchov. Kto by si nepamätal boj Billa Murrayho, Dana Aykroyda a Harolda Ramisa proti nepriateľským duchom, rovnako ako skvelú hlavnú melódiu? Okrem toho nakrútil viacero známych diel, no od posledného filmu už nejaký čas uplynul, a tak sa rozhodol vrátiť. Opäť ho zaujal námet na komédiu, tentokrát romantickú. Dokázal v spolupráci so scenáristickou dvojicou a hviezdami Hollywoodu vytvoriť zaujímavý film?

Emma Kurtzmannová a Adam Franklin sa prvýkrát stretli v tábore, keď mali štrnásť rokov. Adamovi rodičia sa práve v tom čase rozvádzali. O desať rokov neskôr na seba narazili opäť. Na divokej párty. Odvtedy sa ešte dva-trikrát videli. Medzi stretnutiami bol vždy dlhší odstup, takže sa medzi nimi nestihol prejaviť žiadny vzťah. Až jedného dňa. Adam sa nahý objaví na priváte mladých lekárov. Medzi nich patrí aj Emma, ktorá v nemocnici pracuje týždenne aj 80 hodín a nemá čas na lásku. Spontánne sa s Adamom vyspí a následne sa obaja rozhodnú byť priateľmi kvôli sexu. Žiadna láska, žiadne city, žiadne spoločné raňajky. Len fyzický kontakt na rôznych miestach. Obom to takto vyhovuje. No len do chvíle, kým jeden z nich nepocíti potrebu po hlbšom význame ich vzťahu…

Príbeh snímky je vo svojej podstate jednoduchý. Od romantickej komédie totiž nemôžete očakávať výraznejšie prekvapenia. Táto, je ale iná predovšetkým v jednom bode. Ako tvrdia tvorcovia, pri filmoch tohto typu dej končí bozkom, kým tu je to presne naopak. Môžeme teda hovoriť o modernejšom poňatí príbehu dvoch mladých ľudí, ktorí nechcú riešiť nič iné iba sex. Emma si tak „vypúšťa ventil“, čo Adamovi spočiatku neprekáža. Ďalší prvok, na ktorý treba poukázať, je výmena rolí. Bežne skôr žena túži po vzťahu a vyznáva lásku mužovi, ale tu je to inak. Emma je chladná, aj keď v jej vnútri existuje niečo, čo sa potrebuje dostať na povrch. Adam zasa nemá problém nadväzovať krátkodobé známosti, v čom mu pomáha aj meno jeho známeho otca. Po stretnutí s osudovou ženou však začne cítiť, že túži po tradičnom zväzku. Z tejto vzájomnej nesúrodosti, samozrejme, vyplývajú zložité a zároveň komické situácie.

Predstavitelia ústrednej dvojice sa k sebe hodia, aj keď som čítal názor tvrdiaci opak. Jednoducho, obaja sú iní, čo vytvára zaujímavé situácie. Natalie Portman hrá inteligentnú, nezávislú lekárku, ktorá pre nás z neznámeho dôvodu odmieta vzťah a túži len po fyzickom kontakte bez záväzkov. Jej mužský náprotivok v podaní Ashtona Kutchera je naopak uvoľneným, pohodovým mladým mužom, ktorý sa chce presadiť a vyjsť z tieňa svojho otca. Aj keď slovo otec nie je v tomto prípade úplne vhodné. Skôr je jeho kamarát. Stvárňuje ho Kelvin Kline, známy, napríklad, z filmu Dave. Vedľajšie postavy nie sú vôbec rušivé a dotvárajú celok. Snímka nie je originálna, no má v sebe nový prvok. Je to vo svojej podstate typický reprezentant svojho žánru, ktorý ťahá herecký výkon Natalie (pričom jej Ashton celkom slušne sekunduje) a réžiu. Pri sledovaní sa viackrát zasmejete a z kina budete odchádzať odpočinutí.

Konečný verdikt:★★★½☆

Hlavne nezáväzne predstavuje tradičnú romantickú komédiu, ktorú však tvorcovia poňali trochu inak. Napriek kontroverzným reakciám by som snímku neodsudzoval. Kvôli žánrovému zaradeniu od nej nemôžete očakávať výrazne nové postupy. Z filmu cítiť, že sa tvorcovia bavili a napriek istým nedostatkom, by ste sa mohli aj vy.

Cieľová skupina:

Zaľúbené páriky, ktoré sa môžu v prítmí kinosály držať za ruky a popritom sledovať, čo sa na plátne deje. Pre ostatných – mužom sa určite bude páčiť Natalie, ženám Ashton.

Hlavne nezáväzne (No Strings Attached), romantická komédia, USA, 2011, 108 min., réžia: Ivan Reitman, scenár: Elizabeth Meriwether, Mike Samonek, kamera: Rogier Stoffers, hudba: John Debney, hrajú: Natalie Portman (Emma), Ashton Kutcher (Adam), Kevin Kline (Alvin), Greta Gerwig (Patrice), Lake Bell (Lucy), Olivia Thirlby (Katie), Chris „Ludacris“ Bridges (Wallace), Jake Johnson (Eli) a ďalší.

Komentáre

  1. Marián Kubačka hovorí:

    Zaujíma ma, koľko hviezdičiek by film dostal bez Natalie Portman =).

    1. Vladimír Kakaš hovorí:

      Nuž, veľmi pravdepodobne by mu to z toho môjho hodnotenia niečo ubralo…:-)