Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Black Books – netradičné kníhkupectvo

Black Books – netradičné kníhkupectvo

| On 04, Apr 2011

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme Black Books.

Pre niekoho sú britské sitkomy obyčajné, pre druhých zase studnicou originálnych a neopozeraných gagov alebo hlášok. Je tu však obrovský rozdiel medzi klasickým sitkomom a britkomom. Zatiaľ čo sitkomy, aké poznáme my, majú v jednej sérií okolo dvadsať častí, tak tie britské majú v jednej sérii len šesť častí, takže skoro nevystrieľajú nápady. Na našich staniciach sme nemali možnosť vidieť moc britkomov, čo je veľká škoda. Dnes som vybral seriál práve z tejto kategórie, ktorý podľa mňa rozhodne stojí za to.

Kníhkupectvo Black Books nie je klasickým kníhkupectvom, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Prvkom, ktorý narúša pokojný a ničím nerušený nákup je Ír Bernard Black, vlastník oázy ticha a múdrosti. Tento cynik vyslovene neznáša ľudí, no na druhej strane miluje alkohol, cigarety, knihy a samotu. Okrem neho sa tu pravidelne vyskytuje pomocník Manny, ktorý je vo vzťahu k ľuďom omnoho milší než jeho šéf, no je neskutočný čudák. Kníhkupectvo pravidelne navštevuje i Bernardova kamarátka Fran, ktorá má na srdci vždy nejaký problém.

Black Books je kultový britkom, ktorý bavil v dobe svojho vysielania celé Anglicko a neskôr aj celý svet. Niet sa čomu diviť, jeho tvorcom je Graham Linehan, ktorý na svetlo sveta doviedol také lahôdky ako Father Ted, Big Train či IT Crowd. Mnoho neskutočných hlášok a absurdných situácií, aké sú zobrazené tu, môžu snáď vzniknúť len na jedinom mieste na svete. Milovníci britkomov nie sú týmto počinom vôbec sklamaní a užívajú si ho naplno aj napriek tomu, že zopár častí je priemerných. Seriál okrem svojho typického suchého britského humoru stojí aj na profesionálnych výkonoch protagonistov, hlavne Dylana Morana (Bernard), ktorý tento seriál vymyslel. Pri pozeraní si uvedomujete, že postava cynického alkoholika zrejme nikdy neomrzí a poväčšine dokonale pobaví. Ak je ešte aj dobre napísaná a pridajú sa neskutočne vtipné a trefné hlášky, zážitok je o to silnejší.

Od septembra 2000 do júla 2004 sa seriál vysielal na britskej stanici Channel 4. Za tú dobu získal dve ceny BAFTA za najlepší sitkom a Bronzovú ružu z Festival Rose d´Or. Dočkal sa skvelých osemnástich častí, ktoré po pozretí v hlave ešte dlho rezonujú. V Českej republike tento seriál kompletne odvysielala stanica ČT2 pod originálnym názvom Black Books a v pôvodnom znení s titulkami. Otázka však znie: kedy sa zobudia slovenské televízne stanice?

Komentáre

 1. Ivana Krekáňová hovorí:

  To je super že sa tu objavil práve tento seriál. Black Books je skvelý sitcom plný britského humoru a Dylan Moran tam nemá chybu…

 2. Veronika Klindová hovorí:

  Dylan Moran je úkaz, akých veľa nieto. Je dôkazom toho, že na to, aby vedel človek robiť kvalitu, nemusí mať školu ani titul, stačí jednoducho priznať seba samého a dať si víno ;) A čo sa týka britcomu, u mňa víťazí Father Ted

  1. David hovorí:

   Musím sa pridať, Father Ted je klasika, ktorá sa ťažko prekonáva

 3. Martin Pavelka hovorí:

  Black books? Jeden z mojich najobľúbenejších sitcomov. British humor rules:)

 4. Martin Pavelka hovorí:

  Toto si neodpustím. Na autorovu otázku: “Kedy sa zobudia slovenské televízne stanice?” ironicky odpoviem: Možno keď sa skončí Tisíc a jedna noc:)

  1. Veronika Klindová hovorí:

   keď slnko opäť vysvitne po tisicjeden nociach už bude všetko inak, muhahahaa.

   1. Dexter hovorí:

    Najsmutnejšie na tom je, že Markíza má už zakúpené ďalšie dve alebo tri turecké telenovely, čiže slnka a kvalitných seriálov v prime-time sa zrejme tak skoro nedočkáme.

    1. d.tvrdon hovorí:

     Možno by bolo zaujímavejšie upierať zrak smerom k STV, ale to je asi hudba zatiaľ vzdialenej budúcnosti.

     1. Dexter hovorí:

      Aj vďaka momentálnej finančnej situácií našej verejnoprávnej tv to nevidím ružovo s novými seriálmi . Na STV by som bol skôr za to, aby oprášili staré seriály, ktoré si pamätám len útržkovito z detstva a ktoré si zatiaľ neuchmatli pre seba Doma a JOJ Plus.

 5. MartinS hovorí:

  Je to výborný seriál a mám ho rád. Aj iné britské seriály ako klasika klasík Červený Trpaslík, IT Crowd, Čierna Zmija s Rowanom Atkinsonom atď.

 6. zabriela hovorí:

  Aaa, ja vobec nerozumiem rozčulovaniu sa nad telenovelami. Nepači sa mi to, nepozeram a vybavena vec. Nahodou pre staršich ludi, je to podla mna uplna pecka ze si mozu taketo daco kuknut kde im nelezu krvave creva z brucha a nemajú tam trtkacie pašiové slávnosti. Neobhajujem, len jednoducho ked sa mi daco nepaci tak sa na to nepozeram. To ako keby ste prišli do multiplexu a rozčulovali sa, že tam nehrajú Nórske nezávislé filmy ale tretie pokračovanie Psy vs. Mačky. Len tolko.

  1. David hovorí:

   Súhlasím, no niekde si treba uľaviť.. A dúfam, že tretieho pokračovania Psy vs. Mačky sa nedožijem!